Dodatkowe 54 miliony euro dla regionu

Dodano przez: admin

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w naszym regionie, otrzymał dodatkowe miliony euro dla Zachodniopomorskiego. 

Dziś mamy informację, w jaki sposób podzielone zostały środki z Krajowej Rezerwy Wykonania - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz na konferencji prasowej, która odbyła się 13 stycznia br. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Do naszego regionu wpłyną ponad 54 miliony euro.

Zachodniopomorskie jest drugim w kolejności z ośmiu województw w kraju, które wyróżnione zostały w ten sposób przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego za szybką i efektywną realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013. 

W tym miejscu na ręce Dyrektora Andrzeja Przewody składam podziękowania wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie - powiedział Marszałek.

Ministerstwo dokonując podziału Krajowej Rezerwy Wykonania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego brało pod uwagę stopień wykonania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na dzień 31 grudnia 2010 roku. Podział KRW został dokonany w oparciu o poziom wykonania komponentu regionalnego PO KL mierzony kryterium tempa wydatkowania. Alokacja dla naszego województwa wynosi 306, 5 mln euro. 

Według raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z 31 grudnia 2010 roku - Informacji miesięcznej z realizacji PO KL 2007- 2013, Województwo Zachodniopomorskie z wielkością 63,27% - zajmuje czwarte miejsce w poziomie kontraktacji środków (podpisane umowy o dofinansowanie), przewidzianych na lata 2007 - 2013 dla poszczególnych województw w ramach komponentu regionalnego. Z wynikiem 40,7% jesteśmy natomiast na drugim miejscu w poziomie ich wydatkowania (zatwierdzone wnioski o płatność). 

Jesteśmy dokładnie 3 lata po rozpoczęciu wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - powiedział Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda. Udało się nam pozyskać 18% alokacji Krajowej Rezerwy Wykonania, tym samym jesteśmy na drugim miejscu wśród województw, które otrzymały dodatkowe środki - dodał Dyrektor WUP. 

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie rozpoczął wdrażanie PO KL w listopadzie 2007 roku. Przez cały ten okres Zachodniopomorskie niezmiennie znajduje się wśród województw, które najefektywniej wdrażają Program, czyli najsprawniej i najszybciej zawierają umowy z beneficjentami i realizują płatności. WUP w Szczecinie przeprowadza w ramach PO KL konkursy w czterech obszarach: rynku pracy, integracji społecznej, kadr gospodarki oraz edukacji. Łącznie w odpowiedzi na wszystkie konkursy ogłoszone w ramach PO KL wpłynęły do końca grudnia 2010 r. 5 504 wnioski na kwotę 3 404 577 061,27 zł. Do realizacji wybrano do tej pory 1187 wniosków, na kwotę 933 880 810 zł. 

Andrzej Przewoda, podsumowując ostatnie trzy lata przyznał, że jest wiele powodów do satysfakcji. Wśród ponad 100 tys. osób, objętych w różnej formie pomocą w ramach PO KL, 3 669 uzyskało środki na podjęcie działalności gospodarczej, 13,5 tys. osób zakończyło udział w projektach szkoleniowych, 160 doktorantów otrzymało stypendia naukowe. Z pomocy PO KL miało okazję skorzystać również 1229 przedsiębiorstw. W ramach priorytetu IX - jednego z czterech obszarów wdrażania PO KL utworzonych zostało 87 ośrodków wychowania przedszkolnego, a 297 szkół (podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) zrealizowało projekty rozwojowe. To niektóre z osiągniętych wskaźników. 

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy wyjaśnił, że na ten moment nie ma jeszcze konkretnego podziału dodatkowych środków. Najbliższe prace skoncentrowane będą na przeanalizowaniu obszarów wsparcia i wskazaniu najlepszych instrumentów pomocy - powiedział Andrzej Przewoda. Na pewno trzeba oddziaływać na osoby pozostające bez zatrudnienia ponad 12 miesięcy, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, wspierać przedsiębiorstwa i ich współpracę z sektorem naukowym, a także kierować pomoc w obszar edukacji, w tym zwłaszcza przedszkolnej - informował Dyrektor WUP. Program Operacyjny Kapitał Ludzki na pewno nie jest antidotum na kryzysy makroekonomiczne na świecie - powiedział Dyrektor Przewoda, odpowiadając na pytania dziennikarzy. 

PO KL nastawiony jest na rezultaty długofalowe - dodał na koniec Marszałek Geblewicz. Przynosi korzyści i wzmocnienie regionu w postaci kapitału ludzkiego, który kształtuje sektor usług. Te pieniądze przynoszą trwałe efekty również w postaci nowych firm. 

Oprac. Agnieszka Garncarz

Pliki do pobrania

Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.