Posiedzenie WRZ z dnia 26 marca 2010r.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, Roman Szewczyk rozpoczął w dniu 26 marca br. pierwsze w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia.

Realizując pierwszy punkt programu posiedzenia, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Andrzej Przewoda omówił bieżącą sytuację na zachodniopomorskim rynku pracy, porównując pierwsze miesiące roku do analogicznego okresu z lat ubiegłych. Przy widocznych słabszych wielkościach w ostatnich dwóch latach, a zwłaszcza w ubiegłym roku, dane z początku bieżącego okresu pozwalają sądzić, iż najbliższe miesiące przyniosą bardziej optymistyczne wyniki. W porównaniu z minionym okresem, do powiatów pójdzie w 2010 roku więcej środków Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Podobnie zwiększona jest w tym roku pula środków na programy regionalne, w tym dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na wniosek Wojewody Zachodniopomorskiego, Andrzeja Chmielewskiego z dnia 10 lutego br., przedstawiony został członkom WRZ do zaopiniowania zaktualizowany wykaz zawodów deficytowych, jakie występowały w I półroczu 2009 r. w powiatowych urzędach pracy województwa zachodniopomorskiego. Poprzedni wykaz, w związku ze zmianą uwarunkowań na rynku pracy, stał się w wielu przypadkach nieaktualny. Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Łucja Kaczmarek i Lech Jakubowski, omówili w skrócie prace nad nowym materiałem, który odzwierciedla aktualną koniunkturę zachodniopomorskiego rynku pracy, uwzględniając przy tym specyfikę poszczególnych powiatów. Wykaz zawodów deficytowych stanowi integralna część Kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Wojewódzka Rada Zatrudnienia pozytywnie zaopiniowała nowy wykaz.

WRZ poparła apel Powiatowej Rady Zatrudnienia w Policach, skierowany do Ministra Skarbu Państwa, Aleksandra Grada w sprawie podjęcia pilnych decyzji, mających na celu przeciwdziałanie dramatycznie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Zakładów Chemicznych „Police" S.A. W apelu czytamy: „Obserwowana w ostatnim roku tendencja gwałtownego spadku przychodów i generowania strat największej obecnie w regionie spółki państwowej oraz rosnący niepokój pracowników i firm kooperujących z zakładami powodują, że jesteśmy pełni obaw o przyszłość polickiej fabryki. Zakłady Chemiczne „Police" S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, będąc jednocześnie największym pracodawcą powiatu polickiego i okolic Szczecina. Jest to zakład o bardzo długiej i bogatej tradycji. Problem tego zakładu to problem nie tylko samych pracowników i ich rodzin, ale całego miasta, ponieważ Z.Ch. „Police" w znacznym stopniu determinują dynamikę lokalnego rynku pracy. (...) Sprawa przyszłości Polic, po wydarzeniach związanych z upadkiem Stoczni Szczecińskiej, to priorytet w rzeczywistości społeczno - ekonomicznej województwa zachodniopomorskiego. W spółce większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W praktyce więc kierowany przez Pana resort odpowiada za to, kto będzie spółką zarządzał i jakie zostaną podjęte decyzje w związku z planowaną restrukturyzacją. (...) Apelujemy o program naprawczy, który zagwarantuje poprawę sytuacji i zapewni utrzymanie tak cennego dla regionu oraz kraju producenta i pracodawcy."

W dalszej kolejności rozpatrzone zostało stanowisko Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Warszawie w kwestii systemu kształcenia zawodowego w kontekście polityki rynku pracy. WRZ Województwa Mazowieckiego, powołując się na przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych, pracowników administracji publicznej, w tym zwłaszcza przedstawicieli systemu edukacji i służb zatrudnienia oraz środowiska naukowe, podkreśla, że funkcjonujący obecnie system edukacji i szkolnictwa zawodowego nie odpowiada w wystarczającym stopniu potrzebom rynku i wyzwaniom stojącym przed nowoczesną gospodarką. W trakcie wdrażania kilku lat reformy systemu edukacji, nastąpiła silna koncentracja uwagi na szkolnictwie ogólnym, co przyczyniło się do zaniedbania edukacji zawodowej. Znalazło to swój wyraz w likwidowaniu szkół o profilach zawodowych i zmniejszenie zainteresowania kształceniem w zawodach rzemieślniczych i robotniczych. „Szkoły kształcące w konkretnych zawodach nie nadążają za zmianami zachodzącymi na rynku pracy, brak jest bazy lokalowej i szkoleniowej, brakuje również właściwej promocji szkolnictwa zawodowego oraz - z uwagi na proces tzw. starzenia się społeczeństwa - kształcenia ustawicznego". WRZ w Warszawie podkreśla konieczność podjęcia kierunkowych i długofalowych działań, skupiających pracodawców, podmioty systemu edukacji oraz systemu publicznych służb zatrudnienia, agencje zatrudnienia i inne instytucje rynku pracy, władze samorządu terytorialnego i zawodowego, organizacje trzeciego sektora oraz samych pracowników. W opinii Mazowieckiej WRZ ważne jest także wnioskowanie do stosownych władz o zmianę programów nauczania, zmianę sieci szkół pod kątem potrzeb rynku pracy oraz inspirowanie Wojewódzkiego Urzędu Pracy do prowadzenia badań w zakresie zapotrzebowania na konkretne zawody i stały ich monitoring. Członkowie Zachodniopomorskiej WRZ jednogłośnie przyjęli uchwałę popierającą powyższe stanowisko Rady w Warszawie.

Wojewódzka Rada Zatrudnienia poproszona została na wniosek Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie o wydanie opinii w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie zachodniopomorskim. ZSŁ ubiega się o wprowadzenie nowego zawodu szkolnego, realizowanego na poziomie czteroletniej szkoły ponadgimnazjalnej: technik usług bankowych i ubezpieczeniowych i wpisanie go na listę klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Dyrektor Zespołu Szkół Łączności, Bartosz Stolarczuk podkreślił w uzasadnieniu zauważalny wzrost popytu na usługi bankowe i ubezpieczeniowe oraz oferowanie ofert łączących te usługi. Z analizy „Rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych w województwie zachodniopomorskim" wynika, iż w latach 2006 - 2008 zawody związane z bankowością i ubezpieczeniami należały do zawodów deficytowych lub zrównoważonych. Wniosek został zaopiniowany pozytywnie.

W końcowej części posiedzenia, Dyrektor WUP Andrzej Przewoda przedstawił zabranym informację na temat podziału fakultatywnych środków Funduszu Pracy, przeznaczonych na realizację zadań przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w roku 2010 oraz przekazał sprawozdanie z wykorzystania tych środków w 2009 roku. Obie informacje przyjęte zostały pozytywnie w formie przyjęcia stosownych uchwał.