Posiedzenie WRZ z dnia 1 lipca 2014 r.

Informacja z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Szczecinie w dniu 1 lipca 2014 r.

Posiedzenie otworzył Pan Roman Szewczyk - Przewodniczący WRZ w Szczecinie, który po powitaniu wszystkich zgromadzonych przedstawił program posiedzenia WRZ w Szczecinie z dnia 1 lipca 2014 roku- program został przyjęty przez aklamację. Następnie została przedstawiona przez Pana Andrzeja Przewodę - Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie prezentacja obrazująca aktualną sytuację na zachodniopomorskim rynku pracy. Według danych z maja 2014 roku bezrobocie
w Polsce wynosiło 12,5 %, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim - 16,4%. Stopa bezrobocia w naszym regionie jest wyraźnie wyższa, niż średnia krajowa. Porównując miesiąc kwiecień i maj bieżącego roku odnotowano zauważalny spadek bezrobocia w naszym regionie o blisko 0,7 pkt  proc.- podkreślił Pan Przewoda.

Dyrektor Przewoda podkreślił, że w związku ze zmianą ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (wejście w życie ustawy – dnia 27 maja 2014 roku) minister właściwy do spraw pracy przekazuje w latach 2014–2017 samorządom powiatów z Funduszu Pracy 2% kwoty środków (limitu) Funduszu Pracy ustalonej na rok poprzedni na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, o których mowa w art. 109 ust. 2,
z wyłączeniem kwot przyznanych z rezerwy dysponenta Funduszu Pracy z przeznaczeniem na finansowanie kosztów nagród oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników powiatowego urzędu pracy, w szczególności pełniących funkcje doradców klienta, oraz zajmujących stanowiska kierownicze. Tylko siedem powiatowych urzędów pracy z naszego województwa spełnia ustawowe kryteria, by móc ubiegać się o ww. 2%. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie nawiązał także w swej wypowiedzi o nowego organu zajmującego się rynkiem pracy – Wojewódzką Radą Rynku Pracy jaka powstanie w miejsce dotychczasowej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia.

Kolejnym punktem posiedzenia było opiniowanie przez Wojewódzką Radę Zatrudnienia nowych kierunków kształcenia.

Pierwsza z instytucji, która zwróciła się do Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Szczecinie o wydanie opinii było Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina. Prezentacji 3 kierunków, które planowane są do wznowienia od 1 września 2015 r. tj. technik budownictwa okrętowego, ślusarz, operator obrabiarek skrawających dokonała Dyrektor Centrum Pani Elżbieta Moskal. Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej powstało po połączeniu dwóch szkół: Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego i Zespołu Szkół Technicznych i Morskich. Placówki te w poprzednich latach kształciły w kierunku m.in. technik budownictwa okrętowego. Pani Moskal zaakcentowała, że aktualnie firmy nie poszukują tylko pracowników, ale osób spełniających określone wymagania, kompetencje, posiadających gotowość do zmian i ciągłego doskonalenia się w życiu.  Z inicjatywy pracodawców zrzeszonych w Zachodniopomorskim Klastrze Morskim wynikła chęć wznowienia kształcenia w zawodach: technik budownictwa okrętowego w Technikum Morskim i Politechnicznym, oraz w zawodach ślusarz i operator obrabiarek skrawających w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2. Wnioskodawca przeprowadził rozmowy z władzami oświatowymi w sprawie wznowienia kształcenia w ww. kierunkach. Kierunki te mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie przemysłu metalowego i szeroko rozumianego przemysłu stoczniowego – odradzającego się w naszym regionie bardzo powoli. Inicjatywa ta znalazła poparcie Władz Miasta, a Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie będzie wiodącą placówką kształcenia w tym zakresie.

Członkowie WRZ w Szczecinie jednogłośnie pozytywnie ocenili wszystkie z prezentowanych kierunków kształcenia -  Uchwała Nr 15/2014 r. z dnia 1 lipca 2014 roku - technik budownictwa okrętowego,  Uchwała Nr 16/2014 r. z dnia 1 lipca 2014 roku – ślusarz, Uchwała Nr 17/2014 r. z dnia 1 lipca 2014 roku - operator obrabiarek skrawających.

Kolejnymi przedstawicielami szkoły, która zwróciła się do WRZ o wydanie opinii byli: Pan Eugeniusz Czumak Wicedyrektor Szkoły, oraz Pan Dariusz Zaśko nauczyciel przedmiotów technicznych w Zespole Szkół Nr 4 w Szczecinie z  prezentacją dwóch nowych kierunków kształcenia: technik urządzeń i systemów energii odnawialnych i ślusarz, oraz wznowieniem kierunku kształcenia: technik elektroenergetyk transportu szynowego. Sektor odnawialnych źródeł energii należy do dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Istotnym uzupełnieniem oferty dużych systemów energetyki odnawialnej są małe, zdecentralizowane instalacje w budownictwie, takie jak panele słoneczne bądź kotły na biomasę. Energia geotermalna znajdzie z kolei najszersze zastosowanie w budynkach publicznych. Tytuł technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej umożliwi absolwentom podjęcie pracy w firmach specjalizujących się w technice instalacyjnej, grzewczej
czy klimatyzacyjnej, oraz firmach konsultingowych i doradczych na terenie całego kraju. Wykwalifikowane osoby mogą też prowadzić samodzielną działalność usługową, montując instalacje słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę. Coraz więcej inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE) sprawia, że zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wydaje się być zawodem przyszłości i już niedługo będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy. Dobre perspektywy dla branży uzasadniają potrzebę kształcenia w zawodzie, tym bardziej, że specjaliści w tym sektorze już teraz należą do grupy poszukiwanych pracowników. Postęp technologiczny i coraz większa efektywność ekonomiczna systemów energetyki odnawialnej, a także względy ekologiczne wspierające promocję technologii energetyki odnawialnej dają dobre perspektywy pracy dla absolwentów szkół kształcących w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy, w szczególności w obszarze małych, zdecentralizowanych instalacji. Zespół Szkół Nr 4  kształci na bazie Technikum Kolejowego w Szczecinie. Od 2007 roku, z uwagi na brak zapotrzebowania ze strony pracodawców, szkoła zawiesiła nabór przedmiotowego kierunku. Aktualnie, z uwagi na trwającą modernizację linii kolejowych, prężnie rozwijający się tabor kolejowy, oraz wprowadzanie nowoczesnych systemów trakcyjnych w sieciach i pojazdach szynowych, pojawiła się potrzeba wznowienia kształcenia w niniejszym zawodzie.

Po zakończonej prezentacji wszystkie kierunki otrzymały same pozytywne opinie podczas głosowania Członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia - Uchwała Nr 18/2014 z dnia 1 lipca 2014 roku- kierunek technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Uchwała Nr 19/2014 r. z dnia 1 lipca 2014 roku -  kierunek ślusarz, Uchwała Nr 20/2014 z dnia 1 lipca 2014 roku - kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego. Kolejną instytucją, która zwróciła się do WRZ w Szczecinie o wydanie opinii był Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Prezentacji kierunku technik technologii chemicznej dokonała Pani Beata Andruch - Kierownik szkolenia praktycznego wskazanej powyżej instytucji.

Kierując się potrzebą włączania pracodawców, jako istotnych parterów społecznych w system edukacji, Wnioskodawca wystąpił do największego przedsiębiorstwa działającego na terenie Polic i województwa zachodniopomorskiego – Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. z propozycją udziału w kształceniu zawodowym przyszłych pracowników tej Spółki.  W planach ma powstać trójstronne porozumienie pomiędzy Starostwem Powiatowym w Policach, Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. a Zespołem Szkół w Policach. Dynamicznemu rozwojowi przemysłu chemicznego sprzyja szybki postęp nie tylko w technice, ale i w technologii wytwarzania półproduktów i produktów. Członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali kierunek: technik technologii chemicznej - Uchwała Nr 21/2014 WRZ w Szczecinie z dnia 1 lipca  2014 r.

Następnym przedstawicielem szkoły, jaki zwrócił się do Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Szczecinie o wydanie opinii była Pani Ewa Grunt- Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinku z propozycją otwarcia nowego kierunku kształcenia: stolarz.

Firma Kronospan w Szczecinku (największy na świecie producentem płyt MDF surowych oraz mebli laminowanych) wystąpiła z propozycją by  szkoła zajęła się branżą drzewną - podkreśliła Pani Gos.
W Szczecinku obecnie budowana jest duża fabryka mebli. Chcielibyśmy, aby w przyszłości to nasi uczniowie znaleźli tam pracę. Kształcenie w zawodzie stolarz byłoby odpowiedzią na przyszłe zapotrzebowanie pracodawcy, jak również uzupełnieniem oferty na poziomie szkoły zawodowej, gdyż obecna oferta obejmuje jedynie poziom szkoły średniej. Szkoła posiada zapewnienie, ze strony pracodawców z branży drzewnej w kwestii praktyk uczniowskich.

Po zakończonej prezentacji Wojewódzka Rada Zatrudnienia podjęła Uchwałę Nr 22/2014 z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie pozytywnego zaopiniowania kierunku stolarz.

Z kolei Prywatne Policealne Studium Zawodowe w Łobzie planuje uruchomić nowe kierunki kształcenia: opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa. Pan Zygmunt Heland jako organ prowadzący szkołę, zwrócił uwagę na wysokie bezrobocie w powiecie łobeskim z uwagi na specyficzne obszary wiejskie, gdzie po transformacji ustrojowej i likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych znaczna część ludności pozostała bez pracy i przygotowania do podjęcia zatrudnienia w sektorze innym niż rolniczy. Istotnym problemem lokalnego rynku pracy jest bardzo duża liczba młodych ludzi w wieku 18-30 lat zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łobzie.

Poszerzenie oferty edukacyjnej w kierunkach opiekunka środowiskowa, będzie alternatywą dla młodych ludzi, by mogli dokonywać wyboru drogi zawodowej zgodnej z potrzebami rynku pracy.

Postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym. Opiekun medyczny w przyszłości ma szansę zatrudnienia w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych,  ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, a także indywidualnie
w domach pacjentów. Zachodzące procesy demograficzne i starzenie się społeczeństw sprawiają, iż zawód ten jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kierunek opiekun medyczny otrzymał pozytywne głosy opiniujące, przy dwóch głosach  wstrzymujących - Uchwała Nr 23/2014 z dnia 1 lipca 2014 roku.

Pan Zygmunt Heland podczas prezentacji zwrócił uwagę na intensywnie rozwijające się placówki przedszkolne w powiecie łobeskim. W związku z powyższym, Prywatne Policealne Studium Zawodowe w Łobzie podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Szczecinie dnia 1 lipca 2014 roku wycofało swój wniosek odnośnie uruchomienia nowego kierunku kształcenia- opiekunka dziecięca. Kierunek opiekunka dziecięca został uwzględniony w programie posiedzenia w dniu 1 lipca 2014 r. dlatego Przewodniczący WRZ Pan Roman Szewczyk  poddał go pod głosowanie.

Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Szczecinie negatywnie zaopiniowała wniosek złożony przez Prywatne Policealne Studium Zawodowe w Łobzie w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia - opiekunka dziecięca na terenie województwa zachodniopomorskiego, podejmując tym samym Uchwałę Nr 24/2014 z dnia 1 lipca 2014 r.

Natomiast, przy jednym głosie przeciw i czterech głosach wstrzymujących Wojewódzka Rada Zatrudnienia w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała wniosek złożony przez Prywatne Policealne Studium Zawodowe w Łobzie w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia- opiekunka środowiskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego, podejmując tym samym Uchwałę Nr 25/2014 z dnia 1 lipca 2014 r.

Po omówieniu spraw bieżących Przewodniczący WRZ  zakończył posiedzenie dziękując zebranym za uczestnictwo.