Piknik 10 lat Polski w Unii Europejskiej 1 maja 2014 roku

Dodano przez: Angelika Gołaś

Uroczyście, kolorowo i radośnie – tak Pomorze Zachodnie świętowało w czwartek, 1 maja 2014 roku, 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. To również znakomita okazja do podsumowania zmian, które dokonały się w województwie zachodniopomorskim w ciągu ostatniej dekady. Główne, regionalne obchody pn. "Majówka Europejska", z udziałem marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, odbyły się na szczecińskich Jasnych Błoniach.

Tegoroczny pierwszy dzień maja okazał się nie tylko świętem pracy, ale także świętem europejskim. Dokładnie 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do struktur Unii Europejskiej. Z tej okazji dla mieszkańców Pomorza Zachodniego zarówno w Szczecinie jak i innych miastach, gminach i powiatach zorganizowano wiele imprez i różnych akcji. Te największe, regionalne, pn. „Europejska Majówka”, miały miejsce na szczecińskich Jasnych Błoniach.

- Cieszę się, że w tym szczególnym dla nas dniu jesteśmy razem. Kiedy dziesięć lat temu Polska, Pomorze Zachodnie i Szczecin wracały do europejskiej rodziny, towarzyszyły nam wielkie nadzieje, ale też niemałe obawy. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że pokonaliśmy wszystkie nasze lęki i znakomicie wykorzystaliśmy szansę, którą dała nam historia. Ciężką pracą udowodniliśmy, że jesteśmy dla Europy wartością dodaną. Co najistotniejsze to wolność i równość, którą uzyskaliśmy dzięki otwarciu granic. Ponadto pozbyliśmy się tez wszelkich kompleksów. Z pewnością ważne, ale nie najważniejsze to w minionej unijnej dekadzie pozyskane i zainwestowane fundusze, które zmieniły nasze otoczenie. Myślę tu przede wszystkim o powstałych drogach, szkołach, zakładach pracy czy obiektach turystycznych, sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych - przekonywał podczas uroczystego otwarcia marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do udziału w uroczystościach zaproszono ponad 100 beneficjentów Funduszy Europejskich. To oni na specjalnie rozlokowanych stoiskach w atrakcyjny i interaktywny sposób pokazali swoje projekty. Każdy uczestnik mógł samodzielnie sprawdzić, jaka jest skala i zasięg zmian, które miały miejsce na Pomorzu Zachodnim dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej.

Jak zawsze święto wypełniło mnóstwo atrakcji dla tych starszych i tych najmłodszych. Na głównej scenie już od samego rana odbywały się występy zespołów muzycznych i tanecznych z zachodniopomorskich przedszkoli, szkół, klubów i kół aktywności. W wielkim finale, wieczorem na scenie pojawiły się ogólnopolskie gwiazdy, blisko związane z Pomorzem Zachodnim: Łona, Webber i The Pimps oraz zespół Hey.

„Europejska Majówka” była zaproszeniem dla całych rodzin. Na najmłodszych czekały: strefa dziecięca, ogromne dmuchane zabawki i animatorzy z bogatym programem gier i zabaw. Nieco starszych zainteresowały tradycyjne rzemiosło i średniowieczne zwyczaje, którym można było przyglądać się w Wiosce Wikingów. Na wszystkich czekała bogata oferta pokazów, warsztatów i porad – chociażby w zakresie zdrowia i zdrowego żywienia oraz prezentacje pojazdów policyjnych i wozów strażackich. Miłośników przygód przyciągnęła swoją tajemniczością gra miejska „Kod Leonarda”, która blisko 150 uczestników poprowadziła trasą przez Szczecin, tropem zaginionego referenta ds. funduszy UE. Jej zwycięzcami zostały ekipy: „One i On”, „North Team” oraz „Triathlą”. .Prawdziwym strzałem w „10” okazał się jednak tort 10-lecia. Tej słodkiej atrakcji „Majówki Europejskiej” mogli skosztować każdy uczestnik imprezy. Pysznym ciastem, przygotowanym przez szczecińską cukiernie „Bagietka”, częstowali marszałek Olgierd Geblewicz oraz były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati.

10. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom Pomorza Zachodniego dorobku dekady. W całym województwie odbędą się dziesiątki imprez prezentujących setki projektów zrealizowanych przy udziale Funduszy Europejskich. Beneficjenci umożliwią wtedy zwiedzanie swoich projektów bezpłatnie, ze zniżką lub zapewnią dodatkowe atrakcje, jak np. otwarcie niedostępnych na co dzień miejsc. Zapraszamy do zapoznania się z mapą beneficjentów w województwie zachodniopomorskim i ich ofertami pod adresami: www.majowka-europejska.pl i www.10latwUE.pl

Zdjęcia dotyczace niniejszego wydarzenia dostępne są do pobrania sa na stronie internetowej: https://www.wup.pl/pl/fundusze-europejskie/7-1/aktualnosci/10-lat-polski-w-unii-europejskiej-1/