Wanag Agnieszka

BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: NANOKOMPOZYTY TiO2 /GRAFEN: PREPARATYKA, CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE W PROCESACH FOTOKATALICZNEGO USUWANIA ZANIECZYSZCZEŃ ORGANICZNYCH Z WODY I ŚCIEKÓW


Absolwentka  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie  Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, kierunek Ochrona Środowiska, o specjalności Analityka w Ochronie Środowiska. W 2011 roku obroniła pracę inżynierską zatytułowaną: „Badania oczyszczania wód i ścieków metodami fotokatalitycznymi”. Następnie zainteresowanie tematyką fotokatalizy poszerzała realizując pracę magisterską pt: „Usuwanie zanieczyszczeń z wody przy użyciu fotokatalitycznego TiO2 modyfikowanego w różnych temperaturach” uzyskując tytuł magistra inżyniera w 2012 roku. Obecnie kontynuuje badania dotyczące fotokatalizy w ramach pracy doktorskiej realizowanej w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

 

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Technologie o charakterze innowacyjnym stanowią bardzo ważny element napędowy współczesnej gospodarki opartej na informacji i wiedzy. W rozumieniu ekonomistów, innowacją jest zarówno otwarcie nowego rynku sprzedaży jak również wprowadzenie nowego produktu lub nowej metody produkcji. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że proponowana koncepcja pracy doktorskiej posiada innowacyjny charakter. Zakłada również możliwość komercjalizacji otrzymanych wyników. Ponadto zakłada się, że opracowanie technologii otrzymywania nowych, aktywnych materiałów fotokatalitycznych, będzie miało długotrwały wpływ na podniesienie poziomu innowacji i rozwój różnych sektorów gospodarki regionu.

Zainteresowanie przedsiębiorców działających na rynku lokalnym jak i krajowym, wynikami prowadzonych badań będzie miało znaczący wpływ na możliwość wdrożenia ich do sektora gospodarki. W przypadku uzyskania pozytywnych rezultatów badań, będzie istniała możliwość uruchomienia nowej linii produkcyjnej, specjalizującej się w otrzymywaniu fotokatalizatorów TiO2/grafen. Bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą, korzyścią wynikającą z prowadzonych badań, będzie poprawa jakości środowiska, a w szczególności jakości wody. Biorąc pod uwagę, że usunięcie związków organicznych z wód i ścieków stanowi duży problem dla konwencjonalnych metod stosowanych w istniejących oczyszczalniach ścieków, dobrym rozwiązaniem byłoby włączenie procesu fotokatalizy do technologii oczyszczania. Niemniej jednak, najkorzystniejszym
z ekonomicznego punktu widzenia byłoby wdrożenie procesu fotokatalizy, w którym fotokatalizator aktywowany jest promieniowaniem słonecznym.

Koncepcja pracy zakłada otrzymanie właśnie takiego fotokatalizatora, opartego na ditlenku tytanu i modyfikowanego grafenem, który będzie posiadał żywotność oraz wysoką aktywność w promieniowaniu słonecznym. Po za tym, wykorzystanie opracowanej technologii może przyczynić się do powstania nowych oczyszczalni ścieków i wody, które bazować będą na innowacyjnych, ekonomicznych i proekologicznych technologiach, z zastosowaniem procesu fotokatalizy. Obok wykorzystania otrzymanych materiałów TiO2/grafen do procesu fotokatalizy, istnieje również możliwość wykorzystania ich jako składnika farb fotokatalitycznych oraz powłok samoczyszczących, które stanowią coraz bardziej pożądany na rynku produkt. Zastosowanie otrzymanych fotokatalizatorów  TiO2/grafen usprawni proces oczyszczania wody i ścieków z zanieczyszczeń, głównie organicznych. Pozwoli również na obniżenie kosztów związanych z koniecznością separacji fotokatalizatorów od oczyszczonej wody, gdyż poprawie ulegną zdolności sedymentacyjne zastosowanego fotokatalizatora po zakończeniu procesu oczyszczania.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Ważnym aspektem prowadzonych badań jest ich upowszechnianie. Jedną z metod jest publikowanie wyników w czasopismach naukowych. W związku z tym, przewiduje się przygotowanie publikacji naukowych, które zostaną opublikowane głównie w renomowanych czasopismach krajowych jak i zagranicznych. Kolejną metodą jest udział w konferencjach i sympozjach naukowych. W związku z tym planuje się prezentowanie wyników badań w postaci komunikatów ustnych oraz plakatów naukowych, na konferencjach o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Ważne jest również branie czynnego udziału w dyskusjach panelowych, dzięki którym można bezpośrednio wymieniać się wiedzą i poglądami z innymi badaczami, a także pozyskać opinię cenionych naukowców.

W ramach zdobywania doświadczenia, przewidziany jest udział w organizacji krajowego seminarium dotyczącego procesu fotokatalizy. Organizowanie tego typu spotkań naukowych ma na celu możliwość wymiany doświadczeń oraz integrację krajowych zespołów zajmujących się badaniami i zastosowaniem fotokatalizy. Innowacyjny charakter pracy doktorskiej, pozwala na komercjalizację otrzymanych wyników poprzez sporządzenie kilku wniosków patentowych, które będą stanowiły istotne znaczenie dla gospodarki regionu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie dla najlepszych absolwentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w roku akademickim 2011/2012 – wpis do Złotej Księgi Absolwentów