Urbaś Karolina
BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: OPRACOWANIE TECHNOLOGII OTRZYMYWANIA BIOFUNKCJONALIZOWANEGO GRAFENU O KONTROLOWANEJ WIELKOŚCI PŁATKÓW
Karolina Urbaś uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczęła studia na kierunku Technologia Chemiczna na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Od października 2012 roku jest uczestniczką studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Realizuje pracę doktorską pt. „Opracowanie technologii otrzymywania biofunkcjonalizowanego grafenu o kontrolowanej wielkości płatków” w Zakładzie Nanotechnologii.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Doktorantka prowadzi badania nad możliwością wykorzystania tlenku grafenu i grafenu w terapii antyrakowej jako nośniki leków antyrakowych i nanocząstek ferromagnetycznych. Na powierzchni tlenku grafenu lub grafenu osadzone zostaną cząstki leków i/lub ferromagnetyczne nanocząstki, a następnie zbadany zostanie wpływ otrzymanego materiału na redukcję żywotności komórek rakowych oraz na żywotność komórek zdrowych. Badania te mogą się przyczynić do rozwoju przemysłu farmaceutycznego w naszym województwie. Ze względu na doskonałe właściwości elektryczne i optyczne, grafen jest ostatnio uznawany za bardzo atrakcyjny materiał składowy biosensorów, potencjalnie mogący rzucić nowe perspektywy w dziedzinie zminiaturyzowanych urządzeń diagnostycznych. Dzięki współpracy z przedsiębiorcą, materiały na bazie grafenu otrzymywane przez doktorantkę mają szansę stać się elementem wielofunkcyjnego biosensora grafenowego do skutecznej detekcji elektrochemicznej fragmentów DNA wybranych mikroorganizmów w próbkach biologicznych oraz monitorowania stężenia glukozy we krwi pacjentów. Opracowanie takich urządzeń może przyczynić się do propagowania profilaktyki chorób cywilizacyjnych w naszym regionie.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Po obronie pracy doktorskiej Karolina Urbaś chciałaby kontynuować badania nad wykorzystaniem grafenu do zastosowań biomedycznych. Doktorantka planuje aplikować o grant z Narodowego Centrum Nauki. Chciałaby również odbyć staż podoktorski w zagranicznym ośrodku naukowym.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych w roku akademickim 2013/2014.