Sadłowski Marcin

BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA NIEORGANICZNA, PRODUKCJA WIELOSKŁADNIKOWYCH NAWOZÓW MINERALNYCH

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: WYKORZYSTANIE ADDUKTÓW MOCZNIKA W PROCESACH WYTWARZANIA WIELOSKŁADNIKOWYCH NAWOZÓW KOMPLEKSOWYCH




mgr inż. Marcin Sadłowski w roku 2012 ukończył studia II-go stopnia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, specjalność – technologia chemiczna nieorganiczna.

 

 

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Celem badań prowadzonych w ramach pracy doktorskiej jest opracowanie technologii produkcji kompleksowych nawozów NPK o wysokiej zawartości azotu z wykorzystaniem mocznika jako źródła azotu amidowego. Wobec wzrostu liczby ludności świata przy jednoczesnym braku perspektyw na zwiększenie areału gruntów ornych jedyną możliwością zapewnienia dostatecznej ilości żywności jest intensyfikacja upraw przez stosowanie sztucznych nawozów mineralnych. Sytuacja krajowego przemysłu nawozowego wymusza na tym, że przemyśle ciągłe uatrakcyjnianie oferty i rozszerzanie asortymentu produktów. W tym kontekście wszelkie badania, m.in. takie jak prowadzone w ramach pracy doktoranta, które skutkować mogą opracowaniem innowacyjnych rozwiązań, ich wdrożeniem i zapewnieniem akceptacji rynkowej nowych produktów, są w branży szczególnie pożądane.

W ostatnim czasie znaczenie mocznika jako materiału nawozowego wzrasta kosztem stosowanych dotąd nawozów saletrzanych. Jest to spowodowane ograniczeniami (koncesjonowanie) nałożonymi przez Parlament Europejski na obrót tymi ostatnimi, ze względu na wykorzystanie ich własności detonacyjnych (azotan amonu) do celów terrorystycznych. Alternatywą dla azotanów muszą stać się zatem inne związki azotu, takie jak mocznik. Mocznik nie jest uważany za materiał niebezpieczny zgodnie z Pomarańczową Księgą ONZ i międzynarodowymi kodami transportowymi. Powoduje 2-4 krotnie mniejsze zasolenie gleby niż inne źródła azotu i zmniejsza akumulację azotanów w roślinach. Konsumenci będą rezygnować z koncesjonowanych nawozów na rzecz ogólnodostępnego mocznika, którego producenci już teraz podejmują działania zmierzające do uatrakcyjnienia swoich wyrobów. W ten nurt wpisuje się praca autora doktoratu, mająca na celu opracowanie nawozów mocznikowych lepszej jakości, bowiem znane obecnie sposoby produkcji wymienionych nawozów mają różnego rodzaju niedostatki. Praca Marcina Sadłowskiego polega na kompleksowym podejściu do zagadnienia produkcji nawozów zawierających mocznik oraz innowacyjnym połączeniu składników nawozowych – azotu i siarki – z fosforem. Nawozy wyprodukowane technologią opracowaną w przypadku powodzenia prowadzonych badań doktorskich powinny być bardziej efektywne, co umożliwi ograniczenie ich aplikacji do gleby i zmniejszenie negatywnego wpływu stosowania ich nadmiernych ilości na środowisko. Jest to zgodne z zaleceniami komisji EWG ds. Wspólnej Polityki Rolnej. Dodatkowym atutem opracowywanej technologii jest synergiczne powiązanie z odpadowym produktem przemysłu nawozowego – fosfogipsem, umożliwiające jego zagospodarowanie.

Temat pracy doktorskiej jest innowacyjny, a wyniki opracowanych badań mogą mieć szerokie zastosowanie w przemyśle, dając szansę na zwiększenie innowacyjności Województwa Zachodniopomorskiego. Potencjalnymi odbiorcami opracowanych technologii innowacyjnych w grupie nawozów sztucznych są w rejonie metropolitalnym Szczecina Zakłady Chemiczne „Police” oraz firma „Fosfan”. Otrzymanie produktu o dobrych właściwościach użytkowych i wdrożenie go do produkcji przez zakłady agrochemiczne w regionie zachodniopomorskim zwiększyłoby jego konkurencyjność nie tylko w skali krajowej. Osiągnięte wyniki, wypracowane produkty oraz wzrost transferu wiedzy ze środowiska naukowo-badawczego do sektorów gospodarki zainteresowanych otrzymanymi rezultatami współtworzyć będą wartość dodaną. Nowe, wydajniejsze i o dobrych właściwościach aplikacyjnych kompozycje nawozowe przełożą się nie tylko na lepsze możliwości i przewagę konkurencyjną ich producentów, ale też na zadowolenie i zaspokojenie wymagań odbiorcy – podmiotów z sektora rolniczego.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Dalszy rozwój naukowy jest ściśle związany z prowadzonymi badaniami. Oprócz zadań postawionych w ramach realizacji rozprawy doktorskiej doktorant bierze udział w innych pracach badawczych Instytutu, prowadzonych na zlecenie przemysłu chemicznego. W ramach badań doktorskich przewiduje się propagowanie otrzymanych rezultatów i ich absorpcję do sektora przemysłowego. Upowszechnianie wyników badań doktorskich, prowadzonych w ramach pracy doktorskiej oraz w ramach projektu „Inwestycja w wiedzę motorem rozwoju innowacyjności w regionie - III edycja” odbywa się i będzie się odbywało na różne sposoby, typowo stosowane w środowisku inżynierskim dla takich celów, tzn.: rezultaty przeprowadzonych badań są udostępniane między innymi poprzez publikacje w czasopismach związanych z prowadzoną tematyką, czy też poprzez uczestnictwo w konferencjach i publikację bieżącej części wyników badań w materiałach konferencyjnych. Systematycznie rezultaty wykonywanych eksperymentów są prezentowane na seminariach doktoranckich, które odbywają się w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Efektywnym kierunkiem komercjalizacji otrzymanych wyników będzie uświadomienie potencjału i wyjątkowości opracowanej technologii poprzez wielokierunkową współpracę pomiędzy Uczelnią, na której prowadzone są badania, a zainteresowanymi przedsiębiorstwami. Nie bez znaczenia jest działanie proekologiczne opracowywanych kompozycji nawozowych przez wpisywanie się w strategię zrównoważonego nawożenia.

Uczestnictwo w programie stypendialnym zwiększa możliwości propagowania wiedzy, a przez to pozwala na konfrontacje z innymi propozycjami, rozwijanie własnych pomysłów oraz zapewnia motywację. Szkolenia na temat sposobów prezentowania wyników badań w środowisku gospodarczym i sposobu kontaktów ze sferą biznesu, odbywające się w ramach stypendium WUP przyczynią się do nabycia nowych umiejętności w wymienionych zakresach i ułatwienia przepływu wiedzy. Wiedza upowszechniana zyskuje na wartości, jest bardziej wykorzystywana dzięki przekazywaniu jej i udostępnianiu innym w postaci rozwiązań i podpowiedzi, co sprzyja szybszemu rozwojowi. Także spotkania networkingowe, w formie moderowanej dyskusji, na temat m.in. pozyskiwania funduszy na badania i transferu technologii będą stanowiły znaczny wkład w rozwój doktoranta.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.