Ossowicz Paula
BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA ORGANICZNA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: SYNTEZA NOWYCH CIECZY JONOWYCH NA BAZIE PRODUKTÓW POCHODZENIA NATURALNEGO
Paula Ossowicz jest absolwentką Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Tematyka zarówno pracy inżynierskiej jak i magisterskiej związana była z cieczami jonowymi. Z uwagi na szczególne właściwości tj. niepalność, niską prężność par, wysoką stabilność elektrochemiczną, a także zdolność rozpuszczania różnorodnych materiałów, w tym wielocukrów (np. celulozy), ciecze jonowe budzą coraz większe zainteresowanie jednostek naukowych, badawczych a przede wszystkim przemysłowych.
W 2011 r. uczestniczka rozpoczęła studia doktoranckie na tym samym wydziale. Ponadto ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Zarządzania w Szczecinie oraz kurs pedagogiczny. W ramach pracy doktorskiej uczestniczka jest współautorką 5 publikacji (w tym dwóch z IF) oraz 5 zgłoszeń patentowych. Wyniki swojej pracy doktorskiej stypendystka prezentowała na 9 konferencjach, w tym 4 międzynarodowych w postaci 13 posterów i 3 komunikatów. Prywatne pasje doktorantki to żeglowanie, podróże i gotowanie.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Z uwagi na interesujące właściwości cieczy jonowych, nazywanych często rozpuszczalnikami projektowalnymi w ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tego typu układami zarówno ze strony jednostek badawczych jak i przemysłu. Na świecie zostało wdrożonych do przemysłu wiele nowoczesnych technologii wykorzystujących ciecze jonowe. Wiele firm w swoich strategiach rozwojowych postawiło na ciecze jonowe. Obecnie największe zainteresowanie skierowane jest na nową generację cieczy jonowych, będących pochodnymi naturalnych surowców. Do takich surowców należą między innymi aminokwasy. Aminokwasowe ciecze jonowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych cieczy jonowych, bazujących wyłącznie na surowcach petrochemicznych, z uwagi na bioodnawialność surowca, większą biokompatybilność cieczy jonowej, wyrażaną większą zdolnością do biodegradacji w środowisku, jak i mniejszą toksycznością (ekotoksycznością i cytotoksycznością).
Wychodząc naprzeciw tendencjom nowoczesnego rozwoju, w ramach pracy doktorskiej podjęto temat związany z syntezą, określeniem właściwości i zastosowaniem aminokwasowych cieczy jonowych.
Istotną cechą otrzymanych cieczy jonowych jest zdolność tworzenia wiązania wodorowego, dzięki czemu mogą być wykorzystane jako rozpuszczalniki biomateriałów np. celulozy i innych węglowodanów. Daje to możliwość prostej modyfikacji biomateriałów na drodze fizycznej lub chemicznej i uzyskanie cennych biopolimerów. W zakresie chemii farmaceutycznej i przemysłowej, ciecze jonowe na bazie aminokwasów mogą być wykorzystane jako półprodukty w syntezie peptydów oraz absorbenty kwaśnych gazów.
Innowacyjność otrzymanych aminokwasowych cieczy jonowych polega na możliwości zmiany ich właściwości i wykorzystania w zależności od struktury tych związków. Wśród zsyntezowanych aminokwasowych cieczy jonowych znajdują się związki obniżające napięcie powierzchniowe i wykazujące zdolność do micelizacji, które mogą być zastosowane jako substancje pomocnicze w rolnictwie do otrzymania wodnych formulacji pestycydów lub herbicydów. Dzięki temu, że są to pochodne surowców naturalnych – aminokwasów, do środowiska wprowadzałoby się naturalne substancje, jedynie częściowo zmodyfikowane Ponadto wśród zsyntezowanych związków są też takie ciecze jonowe, które mogą być wykorzystane jako środki biobójcze np. w produkcji preparatów dezynfekująco-myjących, w konserwacji wyrobów chemii budowlanej np. farb wodorozcieńczalnych, a także kosmetyków i farmaceutyków. Dodatkowo w farmaceutykach i kosmetykach działanie biobójcze tych związków może być rozszerzone o działanie pielęgnacyjne, odżywcze itp.Należy podkreślić, że obszar możliwych zastosowań otrzymanych cieczy jonowych jest bardzo szeroki. Obejmuje on zarówno przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, a także produkcję preparatów chemii gospodarczej, produkcję wyrobów chemii budowlanej, oraz środków ochrony roślin.
Ponadto otrzymane aminokwasowe ciecze jonowe mogą być wykorzystane jako środowisko reakcji i katalizatory w syntezie organicznej.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
W najbliższych latach planowany jest dalszy rozwój badań mających na celu praktyczne wykorzystanie otrzymanych cieczy jonowych. Obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące podjęcia współpracy z zagranicznymi jednostkami naukowymi oraz prezentowane są wyniki celem zainteresowania tematyką innych jednostek naukowych jak i przemysłu.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
- Przez trzy lata z rzędu doktorantka otrzymywała zwiększone stypendium doktoranckie z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych, które otrzymuje 30% najlepszych doktorantów naszej uczelni.
- Ponadto w roku 2012 i 2013 uczestniczka otrzymywała stypendium dla najlepszych doktorantów