Musiał Monika

BRANŻA: BIOTECHNOLOGIA, ZOOTECHNIKA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: NUMERYCZNA I EKSPERYMENTALNA ANALIZA PRZENOSZENIA PRADU W BIOREAKTORZE Z MIESZADŁEM MECHANICZNYM

Absolwentka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Studia magisterskie ukończyła w dniu 4 lipca 2012 roku uzyskując tytuł magistra inżyniera. Pracę magisterską pod tytułem „Modelowanie procesów przenoszenia w kolumnie air-lift” wykonała wykorzystując metody numeryczne i eksperymentalne. Od 1 października 2012 roku jest uczestniczką Studium Doktoranckiego na specjalności Inżynieria Chemiczna prowadzonego na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pracę doktorską uczestniczka realizuje w Zakładzie Inżynierii Chemicznej i Procesów Reaktorowych pod opieką naukową prof. dr hab. inż. Joanny Karcz.


Przedmiotem zainteresowań naukowych doktorantki jest problematyka związana z procesami przenoszenia w mieszalnikach. Doktorantka jest współautorką zgłoszenia patentowego oraz 4 prac pełnotekstowych, w tym jednej w naukowym czasopiśmie zagranicznym.


ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Badania nad procesem fermentacji w bioreaktorach z mieszadłem mechanicznym mogą znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu występujących w województwie zachodniopomorskim. Proces mieszania z udziałem mikroorganizmów (bioproces) jest jednym z najczęściej stosowanych procesów w branży chemicznej i spożywczej.

Wyniki pracy doktorskiej mogą znaleźć zastosowanie w wyżej wymienionych gałęziach gospodarki. Zachodniopomorskie przedsiębiorstwa, w których wyniki badań mogą zostać wykorzystane to między innymi: Carlsberg Group. - Bosman Browar Szczecin S. A., Royal Unibrew Polska Sp. z o. o. - Browar w Koszalinie, zakłady mleczarskie STARCO Zakład Mleczarski Sp. z o. o.  oraz zakłady chemiczne Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., czy też Fosfan S.A.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Dalsze badania realizowane w pracy doktorskiej będą koncentrowały się na opracowaniu modelu matematycznego opisującego wpływ wybranych parametrów procesowych na warunki wytwarzania układów gaz-ciecz z udziałem komórek mikroorganizmów w bioreaktorze z mieszaniem mechanicznym, stosowanym w procesie fermentacji. Podstawowy problem, który jest rozwiązywany w zakresie pracy doktorskiej dotyczy analizy tlenowych przemian biochemicznych związanych z badaniem wpływu parametrów procesowych na warunki hydrodynamiczne rozpraszania gazu w cieczy z udziałem komórek ożywionych w bioreaktorze z mieszadłem mechanicznym. Badania będą obejmowały również wybór odpowiedniej konfiguracji parametrów procesowych zapewniających optymalny przebieg procesu fermentacji. Ponadto, uzyskane dane zostaną opracowane w postaci bezwymiarowych równań opisujących badane zjawiska. Zakłada się, iż wyniki uzyskane w dalszych etapach prowadzonych badań numerycznych i eksperymentalnych będą popularyzowane w środowisku akademickim, jak również wśród przedsiębiorców prowadzących działalność w małej i średniej skali w województwie zachodniopomorskim. Do pierwszej grupy odbiorców (specjaliści powiązani z uczelniami) zamierza się dotrzeć poprzez publikacje wyników badań w specjalistycznych czasopismach branżowych, a także zagranicznych i krajowych periodykach naukowych. Ponadto, planowany jest udział w konferencjach, seminariach i sympozjach krajowych i międzynarodowych, co będzie sprzyjało wymianie poglądów oraz popularyzacji i upowszechnianiu analizowanego problemu. Nawiązanie aktywnej współpracy z Regionalnymi Centrami Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pomoże dotrzeć do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w regionie. Przewiduje się, iż promocja postaw innowacyjnych wśród przedsiębiorców, skłoni ich do uwzględnienia niniejszej tematyki w pracach badawczo-rozwojowych. Tu upatruje się możliwość efektywnego wdrożenia wyników badań doktorskich w gospodarce regionu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.