Kowalski Arkadiusz

BRANŻA: KLEJE I MATERIAŁY SAMOPRZYLEPNE

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: TACK POLIAKRYLANOWYCH KLEJÓW SAMOPRZYLEPNYCH

Arkadiusz Kowalski urodził się w Szczecinie, ale lata szkoły podstawowej i szkoły średniej spędził w Barlinku. W 2010 r. ukończył Technologię Chemiczną (specjalność technologa podstawowej syntezy organicznej) na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. W 2010 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Technologii i inżynierii Chemicznej.  
Rozprawa doktorska dotyczy fizykochemicznych podstaw inicjalnej adhezji (tacku).
W pracy naukowej doktorant koncentruje się głownie na czynnikach związanych z jakością klejów i materiałów samoprzylepnych.
W wolnych chwilach doktorant chętnie słucha muzyki bluesowej (najlepiej na żywo) oraz uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i sportowych Szczecina.




ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Na obszarze województwa zachodniopomorskiego zlokalizowana jest duża liczba firm zajmujących się dystrybucją produktów samoprzylepnych (przede wszystkim taśm i etykiet). Jest to spowodowane bliskim sąsiedztwem Niemiec, które są Europejskim liderem w dziedzinie produkcji i eksportu materiałów samoprzylepnych. W obecnym czasie zaczyna również rosnąc liczba producentów lokalizujących swoje zakłady na terenie naszego kraju. Rezultaty otrzymane w toku badań doktoranta będą stanowiły cenne wskazówki dla pracujących w nich technologów, gdyż nawet lekka modyfikacja składu kleju, czy korekta w zakresie któregoś z parametrów technologicznych pozwala na osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych. Zaliczyć do nich należy: wzrost jakości, obniżenie kosztów produkcji, poprawę wydajności, a także uzyskanie produktów o bardzo innowacyjnym charakterze. Zrozumienie i wyjaśnienie zjawiska inicjalnej adhezji ma duże znaczenie dla procesu modelowania i optymalizacja właściwości klejów samoprzylepnych. Poważnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w ten segment technologii chemicznej, jest to, iż nie wymaga on ogromnych nakładów inwestycyjnych tak jak w przypadku innych branż przemysłu chemicznego. Jest to „ukłon” w stroną małych i średnich przedsiębiorstw (produkcyjnych i handlowych) zajmujących kluczowe miejsce w gospodarce regionu jak i całego kraju.    

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Po obronie doktoratu doktorant planuje kontynuowanie badań dotyczących chemicznej i fizycznej modyfikacji klejów samoprzylepnych we współpracy z krajowymi producentami taśm samoprzylepnych. Możliwe jest również wykorzystanie wiedzy zgromadzonej w trakcie realizacji pracy doktorskiej w innych branżach przemysłu chemicznego, takich jak produkcja kosmetyków czy preparatów stomatologicznych.  

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.