Gajowy Joanna

BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: BIODEGRADOWALNE KOPOLIMERY AMFIFILOWE ZAWIERAJĄCE NATURALNIE BIOAKTYWNE SKŁADNIKI DLA PROJEKTOWANIA NOWOCZESNYCH MATERIAŁÓW O AKTYWNOŚCI PRZECIWDROBNOUSTROJOWEJ

Joanna Gajowy urodziła się 13 maja 1985 r. w Krakowie. Tam też ukończyła liceum o profilu biologiczno-chemicznym, w którym rozwinęła swoje zainteresowania przedmiotami ścisłymi, w szczególności chemią. Rezultatem tego były sukcesy odniesione w  Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej organizowanego przez UJ, w którym to zajęła 2 (2002/2003) i 4 (2003/2004) miejsce.  W celu pogłębaienia swojej wiedzy oraz poznania możliwości wykorzystania szeroko pojętej chemii, głownie w przemyśle medycznym, dalszą naukę kontynuowała na Akademii Górniczo – Hutniczej, gdzie po 5 latach studiów uzyskała tytuł magistra specjalizując się w biomateriałach i kompozytach. Następnie przeniosła się do Szczecina, gdzie podjęła studia doktoranckie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, pod opieką prof. dr hab. inż. Mirosławy El Fray.

Podczas studiów doktoranckich odbyła dwa 3-miesięczne staże naukowe: pierwszy w ramach International Summer Exchange Program w New Jersey Center for Biomaterials – Rutgers University New Jersey, USA; drugi w ramach projektu UNITISS: Understanding Interactions of Human Tissue with Medical Devices, Philips, Eindhoven, Netherlands,  które wzbogaciły ją o nowe doświadczenia i stały się źródłem nowych pomysłów. Doktorantka jest współautorem 5 pełno-tekstowych publikacji, w tym jednej opublikowanej w czasopiśmie z tzw. listy filadelfijskiej oraz 4 opracowań konferencyjnych.
Czas wolny przeznacza na aktywny wypoczynek, planowanie podróży oraz kulinaria.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Realizowana praca doktorska opiera się na interdyscyplinarnej wiedzy z takich dziedzin nauki jak: technologia chemiczna, a zwłaszcza technologia polimerów, nanotechnologia, biologia oraz medycyna. Podjęcie tematu otrzymania nowych biodegradowalnych, amfifilowych polimerów o potencjalnym wykorzystaniu w technikach medycznych, głównie jako przeciwdrobnoustrojowe warstwy wierzchnie cewników urologicznych i naczyniowych jest nierozerwalnie związane z potrzebami rynku medycznego, a przede wszystkim pacjentów, gdyż zakażenia związane z cewnikowaniem dróg moczowych lub naczyń krwionośnych są zaliczane do najczęstszych infekcji wynikających z leczenia w  szpitalach lub domach opieki. W celu zniwelowania problemu zakażeń biomateriałów, głównie cewników urologicznych i naczyniowych, stosuje się powłoki z hydrożeli, nadając powierzchniom biomateriałów hydrofilowy charakter i w ten sposób zmniejszając prawdopodobieństwo kolonizacji powierzchni  mikroorganizmami. Niewątpliwie lepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie takiego materiału, którym można modyfikować powierzchnię implantu, aby sam wykazywał właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Dlatego też, w ramach pracy doktorskiej doktorantka prowadz badania mające na celu otrzymanie nowych amfifilowych polimerów, zdolnych do samoorganizacji do nano/mikrometrycznych form strukturalnych w roztworach wodnych i hermatyzacji związków biologicznie czynnych takich jak: antybiotyki, witaminy czy dostępne handlowo antybakteryjne peptydy.
 
Przeprowadzone badania zaowocują opracowaniem oryginalnej technologii wytwarzania nowych biodegradowalnych, amfifilowych polimerów o potencjalnym wykorzystaniu w technikach medycznych, głównie jako przeciwdrobnoustrojowe warstwy wierzchnie cewników urologicznych i naczyniowych oraz jako nośniki leków.

Ze względu na innowacyjność projektu  wdrożenie efektów prac należy rozpatrywać w kontekście długoterminowym. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwość przyciągnięcia do naszego Regionu inwestorów z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej zarówno z kraju jak i zagranicy, którzy wykorzystując istnienie obecnych Parków Technologicznych i Przemysłowych, mogliby zapewnić wprowadzanie na polski rynek innowacyjnych produktów związanych z szeroko pojętą inżynierią tkankową, farmacją i medycyną. Sama też współpraca z PUM ma bezpośredni związek z praktycznym zastosowaniem wyników badań, ponieważ Zakład Farmakologii PUM mógłby być pierwszym punktem zbytu dla wytworzonych materiałów. Niemniej jednak, wdrożenie technologii jest procesem długotrwałym zwłaszcza gdy w grę wchodzą materiały do zastosowań medycznych, jednakże wieloletnie doświadczenie zespołu badawczego, którego doktorantka jest członkiem, pozwala na opracowywanie coraz lepszych materiałów i ich alternatywnych zastosowań.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Plan dalszego rozwoju doktorantki zakłada zdobycie uprawnień, potwierdzonych certyfikatem,  Audytora  Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością w laboratoriach pomiarowych wg ISO 17025.  Znajomość norm ISO 9001:2008 oraz 17025:2005  związanych z zarządzaniem jakością w laboratoriach pomiarowych jest wśród wymagań stawianych kandydatom starającym się o stanowisko laboranta w firmach związanych z  branżą medyczną, farmaceutyczną czy biotechnologiczną.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  1. Staż naukowy w ramach International Summer Exchange Program w New Jersey Center for Biomaterials – Rutgers University 15.05-15.08.2012, New Jersey ,USA
  2. Staż naukowy w ramach projektu UNITISS: Understanding Interactions of Human Tissue with Medical Devices, Philips, Eindhoven, Netherlands 07.01-06.04.2013