Darowna Dominika

BRANŻA: TECHNOLOGIA CHEMICZNA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: FOTOKATALITYCZNE  REAKTORY MEMBRANOWE
Z MEMBRANAMI POLIMEROWYMI DO OCZYSZCZANIA WODY I ŚCIEKÓW

 

mgr inż. Dominika Darowna jest absolwentką Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie kierunek Technologia Chemiczna od 2011 r. Obecnie jest studentką studium doktoranckiego na tym samym wydziale. Współautorka pięciu publikacji, które ukazały się w czasopismach z listy filadelfijskiej.

W wolnych chwilach poświęca się malarstwu akwarelowemu.





ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie rozwojowym przedsiębiorstw, bądź nawet całych regionów jest zdolność do szybkiego przekształcania zdobyczy wiedzy w nowe produkty, usługi czy technologie. Proces opracowywania nowych rozwiązań i wdrażania ich do sektora gospodarki odbywa się na drodze szeroko rozumianej i wcześnie rozpoczętej współpracy pomiędzy przedstawicielami sektora badawczo-rozwojowego oraz reprezentantami sektora przemysłowego i biznesowego. Ponadto, mając na względzie również dobro regionu i społeczności lokalnej należy poszukiwać współpracowników w obrębie przedsiębiorstw, które od lat działają w danym regionie, tworząc miejsca pracy i redukując poziom bezrobocia, tym samym wpływając na rozwój tego obszaru. Jednym z takich przedsiębiorstw może być firma Navirem-Sigma z siedzibą w Szczecinie, zajmującą się pracami projektowymi i montażowo-modernizacyjnymi w branży elektroenergetycznej i automatyce przemysłowej. Nawiązano już w przeszłości kooperację pomiędzy tą firmą a naszą uczelnią, budując instalację pilotową do fotokatalitycznego oczyszczania ścieków ze związków organicznych. W przypadku pomyślnego zakończenia badań może to owocować dalszą współpracą i rozbudowaniem tej technologii do większej skali.

Oprócz przedsiębiorstw zajmujących się wdrażaniem samego rozwiązania technologicznego do przemysłu, należy też nawiązać współpracę z firmami odpowiedzialnymi za wyrób produktów potrzebnych do samego procesu fotokatalizy, o który opiera się opisywana technologia. Regionalne przedsiębiorstwo Zakłady Chemiczne "Police" S.A. dostarcza naszemu zespołowi półprodukt w postaci niemodyfikowanego TiO2, który używany jest do otrzymywania fotokatalizatorów stosowanych w procesie fotokatalitycznego rozkładu związków organicznych.

Efekty wdrożenia opracowywanej technologii oczyszczania wód ze związków organicznych mogą wpływać na rozwój regionu poprzez poprawę potencjału ekologicznego województwa. Wyniki pracy doktorskiej mogą być wykorzystane przez firmy, które do produkcji różnych wyrobów potrzebują wody o wysokiej czystości. Zainteresować się mogą również miejskie stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Po obronie pracy doktorskiej doktorantka planuje kontynuować badania nad fotokatalitycznymi reaktorami membranowymi i aplikować o grant z Narodowego Centrum Nauki. Ponadto chciałaby też odbyć staż podoktorski w zagranicznym ośrodku naukowym.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

III miejsce w konkursie na najlepszy poster pt. Zastosowanie fotokatalitycznego reaktora membranowego do usuwania soli sodowej diklofenaku z wody, D. Darowna, D. Walasek, S Mozia, XII Ogólnopolska Szkoła Membranowa, 15-18 kwietnia 2012, Jażdżówki k. Iławy.