Cydzik Eugeniusz

BRANŻA: INŻYNIERIA CHEMICZNA


TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: BADANIA W SKALI LABORATORYJNEJ PROCESÓW DWUSTOPNIOWEJ AMONIZACJI KWASÓW ORTOFOSFOROWEGO (V) I/LUB SIARKOWEGO (VI), RÓWNOWAGA CIECZ-GAZ W UKŁADZIE NH3-H3PO4-H2O
W ZAKRESIE TEMPERATUR 110-170OC

Eugeniusz Cydzik jest absolwentem kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa, specjalność Informatyka Procesowa, który ukończył na Wydziale Technologii
i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. Po zakończeniu studiów zdobyte wykształcenie wykorzystywał w praktyce podejmując współpracę z zakładami chemicznymi, szczególnie w obrębie przemysłu nawozowego. Konsekwencją dalszego rozwoju naukowego są obecne studia doktoranckie na kierunku Inżynieria Chemiczna na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Praca doktorska wpisuje się w obręb zainteresowań doktoranta związanych z tematyką nazwową. Promotorem jest prof. dr hab. inż. Zdzisław Jaworski.


Poza zainteresowaniami naukowymi doktorant prowadzi aktywny tryb życia, kładąc szczególny nacisk na bieganie, w której to dziedzinie zajmuje wysokie miejsca w regionalnych biegach. Dodatkowo w celu relaksu i wyciszenia uprawia czynnie turystykę górską.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Województwo zachodniopomorskie jest silnym ośrodkiem produkcji nawozów mineralnych. Wyróżnić należy Zakłady Chemiczne Police, czy przedsiębiorstwo Fosfan Spółka Akcyjna. Zagadnienia tematyczne podjęte w pracy doktorskiej ściśle wpisują się w zakres działalności produkcyjnej na terenie województwa zachodniopomorskiego w obrębie sekatora nawozowego.

Innowacyjne podejście do procesu amonizacji kwasów w sposób dwustopniowy niesie ze sobą wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji soli amonowych w oparciu o jeden reaktor. Możliwość uzyskania nawozu o wysokiej koncentracji składników odżywczych i o wysokiej przyswajalności dla roślin, przy jednoczesnej łatwej możliwości zagospodarowania energii wydzielonej podczas reakcji, czyni to podejście bardzo atrakcyjnym dla producentów nawozów mineralnych, wpływając pozytywnie na ekonomię procesu oraz zmniejszając uciążliwość procesu z punktu widzenia środowiska.
Badania w skali laboratoryjnej podjęte w pracy będą stanowiły pierwszy krok wdrażania do komercyjnego stosowania procesu dwustopniowej amonizacji kwasów ortofosforowego lub siarkowego. Etap ten stworzy solidne podwaliny do planowanych przyszłościowo prób w skali ćwierć-technicznej.
Także drugi obszar zagadnień podjętych w pracy doktorskiej związany z badaniami równowagi ciecz-gaz w układzie amoniak - kwas ortofosforowy – woda, w zakresie podwyższonych temperatur, związanych z warunkami prowadzenia procesu dwustopniowej amonizacji jest istotny z punktu widzenia naukowego i przemysłowego. Przy skąpych informacjach dotyczących równowagi ciecz – ciało stałe dla tego układu, brak jest informacji dla fazy gazowej w rozpatrywanych warunkach. Uzyskana wiedza będzie niezwykle cenna w etapach modelowania i optymalizacji procesów produkcyjnych.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

W przyszłości doktorant planuje dalej poruszać się wokół problemów związanych z tematyką nawozową. Szczególnie zwracając uwagę na zagadnienia związane z metodami produkcji oraz zagadnienia związane z jakością uzyskiwanych granulatów nawozowych. Województwo zachodniopomorskie, jako silny ośrodek przemysłu nawozowego stwarza ku temu duże możliwości. Ważnym elementem jest współpraca z ośrodkami przemysłowymi, która pozwala na weryfikację nowatorskich rozwiązań bezpośrednio w warunkach produkcyjnych.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  1. Rok 2005. Nagroda Rektora Politechniki Szczecińskiej za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce.
  2. Rok 2012. Nagroda I stopnia za opracowane rozwiązanie proekologiczne zaprezentowane na Konferencji oraz opublikowane w czasopiśmie „Chemik” nr 11/2012 (Wykorzystanie komunalnych odpadów ściekowych i popiołów z węgla brunatnego do produkcji granulatów nawozowych). Przyznający: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Odział Gliwice.