Innowacje społeczne w Polsce

Dodano przez: Katarzyna Sobieraj

Innowacje stały się odpowiedzią na liczne problemy i kryzysy społeczne zachodzące w UE. Sytuacja wymaga podjęcia ryzyka i poszukiwania nowych instrumentów, które pozwolą szybciej, taniej i wydajniej rozwiązywać problemy. Jednym ze źródeł finansowania innowacji społecznych w Polsce jest Program Wiedza Edukacja Rozwój. Na ten cel przewidziano blisko 1 mld zł. O wsparciu tego typu działań mówił wiceminister Paweł Orłowski na konferencji „Wdrażanie innowacji społecznych w Polsce”.


Celem projektów innowacyjnych jest wypracowanie nowych, skuteczniejszych rozwiązań problemów, które do tej pory nie były przedmiotem polityki państwa lub nie zostały skutecznie rozwiązane. W ich ramach są wspierane nowe, nietypowe grupy docelowe, wykorzystywane są nowe metody w rozwiązywaniu dotychczasowych problemów społecznych. Nowością w obecnej perspektywie jest wprowadzenie dwóch schematów wdrażania innowacji: mikro i makro.

Pierwsze konkursy w POWER na wspieranie innowacji zostały już ogłoszone. W czerwcu ruszył nabór na mikro-innowacje z budżetem 24 mln zł. W ramach konkursu złożono 103 projekty, 73 podlegają obecnie ocenie merytorycznej. Największym zainteresowaniem cieszy się temat Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej.

19 października br. ogłoszony został natomiast drugi konkurs w ramach makro-innowacji dotyczący deinstytucjonalizacji usług na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Jest to jeden z dwóch tzw. konkursów sprzężonych, które w rezultacie doprowadzą do pełnej deinstytucjonalizacji usług w tym obszarze. W ramach pierwszego konkursu wypracowane zostaną modele, w drugim natomiast najefektywniejsze zostaną przetestowane i wdrożone do powszechnej praktyki.