Terefenko Olga

BRANŻA: GOSPODARKA PRZESTRZENNA, OCHRONA ŚRODOWISKA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: WPŁYW OBSZAROWYCH FORM OCHRONY W POLSCE NA LOKALNĄ SYTUACJĘ SPOŁECZNO – GOSPODARCZĄ

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Tytuł magistra na kierunku zarządzanie i marketing uzyskała w roku 2002 i rozpoczęła karierę zawodową wykorzystując pozyskane w trakcie studiów umiejętności, podejmując pracę między innymi jako ekonomistka w organizacji EUCC-Polska, gdzie miała możliwość poszerzyć wiedzę na temat ochrony przyrody – nie tylko w kraju, ale i zagranicą podczas wizyt studyjnych m.in. w Holandii, Słowacji i Węgrzech, a także podczas realizowanych przez to stowarzyszenie projektów "10 for Nature" i "Odra Delta Nature Park".

 

W roku 2010 rozpoczęła studia doktoranckie pod opieką prof. dr hab. Marka Dutkowskiego realizując temat badawczy mający na celu określenie wpływu występowania przestrzennych form ochrony przyrody na rozwój gospodarczy gmin w Polsce. Temat ten łączy prywatne zainteresowania doktorantki tematyką ochrony przyrody z jej najmocniejszym atutem, jakim jest bogaty warsztat metodyczny z zakresu ekonomii oraz zaawansowanej statystki.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Problem naukowy podjęty przez doktorantkę należy do kluczowych nie tylko w geografii społeczno-ekonomicznej, lecz również w ochronie środowiska, ekonomice regionalnej i planowaniu przestrzennym, czyli w szeroko rozumianej gospodarce przestrzennej. Problematyka wpływu polityki ekologicznej, w tym różnych form ochrony przyrody na funkcjonowanie i rozwój gospodarki, we wszystkich skalach przestrzennych, jest istotna z punktu widzenia zarówno teorii ekonomii jak i polityki gospodarczej. W swoich badaniach po raz pierwszy w Polsce doktorantka podjęła próbę analizy współzależności pomiędzy występowaniem obszarowych form ochrony przyrody a procesami rozwoju społeczno-gospodarczego w skali lokalnej dla całego obszaru kraju. Ze wstępnych badań empirycznych wynika, że mogą przyczynić się one do zmiany dotychczasowych poglądów na relacje ochrona przyrody – rozwój gospodarczy, co może mieć swoje odzwierciedlenie w polityce regionalne  i rozwojowej kraju. Realizacja kompleksowej analizy kształtowania lokalnego rozwoju gospodarczego oraz wskazanie inwestycji, które pozytywnie i intensywnie wpływają na ten rozwój przy zachowaniu atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych pozwoli na kreowanie polityki przestrzennej gminy i w zależności od sytuacji zintensyfikowanie, ukierunkowanie lub ograniczenie wybranych działań ze względu na występowanie form ochrony przyrody.

Realizowane badania doktorskie na podstawie dobrze dobranych i określonych miar pozwolą na wskazanie, czy i w jakim stopniu świadomość mieszkańców odnośnie walorów przyrodniczych swojego regionu, jakości środowiska i jego znaczenia dla zdrowia przekłada się na priorytety i możliwości inwestycyjne. Jednocześnie przeprowadzona analiza wskaże na poziomie lokalnym dla poszczególnych gmin ich silne i słabe strony w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów przyrodniczo-krajobrazowych, które powinny stanowić ważny element gospodarki. Podejście takie umożliwi dalszy rozwój i inwestycję w te aspekty zrównoważonej gospodarki lokalnej, które są najsilniejszą stroną poszczególnych gmin oraz wskaże aspekty, które wymagają jeszcze poprawy.

W badaniach wyłonione zostaną gminy, które posiadając w swych granicach istotnie duże obszary chronione, charakteryzują się dynamicznym rozwojem gospodarczym i mogą stanowić wzór wykorzystania potencjału przyrodniczego dla pozostałych gmin w Polsce.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Nieodzownym elementem wdrożenia wyników badań jest transfer technologii. Jest to proces przekazywania przez jednostkę naukową wiedzy podmiotowi, który wyraża chęć zastosowania jej w  praktyce gospodarczej. Upowszechnianie wyników badań doktorskich realizowane będzie poprzez kilka form działań. Pierwszą z nich posiadającą największą wartość naukową i zabezpieczającą prawa autorskie twórcy innowacyjnej metody są publikacje naukowe. Dotychczasowa aktywność naukowa doktorantki gwarantuje publikację wyników badań na wysokim poziomie w skali lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej. Przewidywane są publikacje w formie rozdziałów w monografiach naukowych, jak również artykuły naukowe w czasopismach branżowych, w tym również znajdujących się na liście filadelfijskiej. Drugą formą udostępniania wyników badań będą wystąpienia konferencyjne.

Prezentacja wyników na konferencjach skupiających grupy reprezentujące świat nauki, władze lokalne oraz przedsiębiorców umożliwiają dotarcie do wielu różnych grup odbiorców. Aktywność doktorantki, która cząstkowe wyniki badań prezentowała zarówno na konferencjach naukowych, jak i na sympozjach o szerokim spektrum uczestników (np. konferencja Zintegrowane Zarządzanie Obszarami Przybrzeżnymi) gwarantuje, że wyniki końcowe badań rozpowszechniane będą w równie aktywny sposób.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  1. Stypendium dla najlepszych doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego (2011/2012, 2013/2014).
  2. Stypendium doktoranckie (2011/2012).
  3. Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji na dofinansowanie zadań projakościowych (2012).
  4. Grant indywidualny ze środków dotacji celowej MNiSW służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich (2013).