Kazojć Katarzyna

BRANŻA: SEKTOR MORSKI

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: KSZTAŁTOWANIE PROCESÓW TRANSFERU TECHNOLOGII W KLASTRACH MORSKICH W POLSCE

Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w Katedrze Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Zarządzania i Inwestycji. Zainteresowania naukowe w zakresie powstania, rozwoju i funkcjonowania klastrów, innowacyjności przedsiębiorstw oraz aspektów społecznych innowacji i funkcjonowania przedsiębiorstw. Uczestniczka programów szkoleniowych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej typu spinn-off/out i komercjalizacji wyników badań (w ramach projektów „Przedsiębiorczość Akademicka – przyszłością województwa zachodniopomorskiego”, „Zachodniopomorski Program Innowacji”, „BRing. Nauki społeczne dla gospodarki”).


Wśród publikacji znajdują się, m.in.:

  • Powstanie, rozwój i funkcjonowanie klastrów w odniesieniu do warunków polskiej gospodarki, w: Gospodarowanie, finansowanie i zarządzanie w XXI wieku, pod red. B. Kryk, B. Czerniachowicz, Wyd. Zapol, Szczecin 2011;
  • Czarny CSR – nieetyczne wykorzystanie koncepcji przez organizacje, w: Zeszyty Naukowe US nr 749. Studia i Prace WNEiZ nr 30. Makro- i mikroekonomiczne zagadnienia gospodarowania, finansowania, zarządzania, pod red. B. Kryk, B. Czerniachowicz, Wyd. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2012;
  • Innowacje społeczne sposobem na zwiększanie konkurencyjności, w: Innowacje przyszłością rozwoju gospodarki. Część II, pod red. A. Świadek, J. Wiśniewska, Naukowe Wydawnictwo IVG, Szczecin 2013;
  • Transfer wiedzy a kultura inteligentnych porażek w przedsiębiorstwie innowacyjnym, w: Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu 2013, t. 51, nr 6, Wspieranie transferu wiedzy do społeczeństwa i gospodarki, pod red. T. Leczykiewicz, Wyd. Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Poznań 2013;

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Badania mają na celu opracowanie modelu procesu transferu technologii umożliwiającego sprawny przepływ wiedzy technologicznej wewnątrz struktury klastrów morskich. Dodatkowo badania pozwolą na  identyfikację mechanizmów transferu technologii w klastrach morskich, ocenę poziomu innowacyjności klastrów morskich w Polsce na tle innych krajów na świecie, identyfikację głównych determinant transferu technologii w klastrach morskich, ocenę polityki innowacyjnej w zakresie wsparcia procesów transferu technologii w klastrach.
Budowa oraz wdrożenie modelu transferu technologii w klastrze morskim pozwoli na zachowanie wszystkich pozytywnych efektów wynikających z teorii transferu technologii oraz klastrów w odniesieniu do sektora, który odgrywa kluczowe znaczenia w regionie północno-zachodnim Polski. Zastosowanie modelu w klastrze morskim przyniesie efekty dla podmiotów klastra, a w dłuższym okresie, przełoży się także na poprawę stanu społeczno-gospodarczego obszaru, w którym klaster funkcjonuje.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Dalszy rozwój badań powadzony będzie w dwóch kierunkach. Pierwszy kierunek to obserwacja i doskonalenia modelu transferu technologii w klastrach morskich, dopasowanie modelu do zmieniających się warunków. Drugi kierunek to budowa modelu transferu technologii w klastrach innych sektorów funkcjonujących w województwie zachodniopomorskim.
Wyniki badań prezentowane będą podczas konferencji

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  1. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2011/2012
  2. 2013 – Wyróżnienie w Plebiscycie na Najlepszą Kadrę Akademicką Wydziału Nauk Ekonomicznego i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego Złota Kreda w kategorii „Przygotowanie Merytoryczne”
  3. 2014 – Zwycięstwo  w Plebiscycie na Najlepszą Kadrę Akademicką Wydziału Nauk Ekonomicznego i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego Złota Kreda w kategorii „Przygotowanie Merytoryczne”