Bieniek Bartosz
BRANŻA: GEOLOGIA, PALEOGEOGRAFIA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: CECHY LITOLOGICZNE I GEOCHEMICZNE OSADÓW JEZIORA JAMNO I ICH WYMOWA PALEOGEOGRAFICZNA
Magister geografii, specjalizacja geografia morza.
Absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego (do września 2008 Wydział Nauk Przyrodniczych)
Od 2009 – pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Geologii i Paleogeografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego
Udział w wielu projektach badawczych podejmujących zagadnienia badań osadów czwartorzędowych pod kątem określenia warunków środowiska panujących w przeszłości, jak również opisu przemian środowiska współczesnego w związku z planowaniem i eksploatacją inwestycji.
Wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektów obejmuje:
- prace terenowe związane z opisem, pomiarami oraz poborem materiału badawczego, zarówno w środowisku lądowym jak i wodnym;
- prace laboratoryjne związane z określeniem cech litologicznych, sedymentologicznych i geochemicznych osadów, z wykorzystaniem najnowszej aparatury pomiarowej;
- prace kameralne związane z interpretacją oraz cyfrową prezentacją wyników, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
Kontakt
Mgr Bartosz Bieniek
Zakład Geologii i Paleogeografii, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Szczeciński
ul. Mickiewicza 18, 70-383 Szczecin.
e-mail: bartosz.bieniek@univ.szczecin.pl
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Badania obejmujące zagadnienia geologiczne i paleogeograficzne mają obecnie duże znaczenie dla gospodarki. Już na etapie planowania inwestycji, jak również w trakcie ich eksploatacji czy też po ich zamknięciu, niezbędna jest wiedza na temat możliwych skutków, oddziałujących na człowieka i środowisko przyrodnicze. Dlatego ważne jest poznanie procesów geologicznych, zarówno tych zachodzących naturalnie, jak również tych, które znajdują się wpływem działalności gospodarczej. Znajomość natury procesów, ich przebiegu, efektów oraz różnic umożliwia w odpowiednim momencie ograniczyć negatywny wpływ na otaczające środowisko, pozwala uniknąć kosztów związanych z błędami popełnionymi podczas planowania inwestycji a także ułatwia przewidywanie wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń wynikających z niewłaściwego użytkowania inwestycji.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Dalszy rozwój doktorant wiąże z wprowadzeniem do badań paleogeograficznych systemu GIS. System Informacji Geograficznej jest obecnie jednym z głównych narzędzi wspierających badania przyrodnicze, który jednocześnie umożliwia wprowadzanie, magazynowanie, przetwarzanie, analizowanie oraz wizualizację danych, co w znaczącym stopniu wspomaga procesy decyzyjne.
W przypadku badań paleogeograficznych, wykorzystanie narzędzi dostępnych w systemie GIS w połączeniu z wiedzą na temat charakterystyki badanego osadu daje możliwość prowadzenia szybkich analiz przestrzennych wraz z możliwością szacowania wybranych aspektów w ich obrębie w celu rozwiązania postawionych problemów badawczych.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.