Ławicka Magdalena

BRANŻA: ZARZĄDZANIE

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: MODEL OCENY RELACJI POMIĘDZY WYBRANYMI WYDZIAŁAMI PUBLICZNYCH UCZELNI WYŻSZYCH A PRZEDSIĘBIORSTWAMI
W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM

Magdalena Ławicka jest pracownikiem Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego od 10.2010 r. Pracuje w Katedrze Organizacji i Zarządzania, prowadzi zajęcia dydaktyczne w obszarze  zarządzania oraz funkcjonowania organizacji. Ponadto, prowadzi działalność badawczą uczestnicząc w kilku międzynarodowych projektach badawczych poświęconych tematyce rynku pracy. 
W roku 2012 odbyła półroczny staż w jednej ze szczecińskich firm zajmujących się doradztwem biznesowym.

Pozwoliło to jej na powiązanie teorii organizacji i zarządzania z praktyką gospodarczą. Zdobytą wiedzę praktyczną szeroko wykorzystuje zarówno w pracy dydaktycznej, wzbogacając prowadzone zajęcia ze studentami o przykłady z praktyki biznesowej, a także w prowadzonych badaniach.

Magdalena Ławicka jest doktorantką na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. W lipcu 2014 roku otworzyła swój przewód doktorski z nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, nt. „Model oceny relacji pomiędzy wybranymi wydziałami publicznych uczelni wyższych a przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim”.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Praca doktorska pt. „Model oceny relacji pomiędzy wybranymi wydziałami publicznych uczelni wyższych a przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim” dotyczyć będzie kwestii budowania skutecznych, z punktu widzenia długookresowych korzyści, relacji pomiędzy wybranymi wydziałami publicznych uczelni wyższych a przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim. Badania przeprowadzone w pracy będą zmierzać do analizy podejmowanych działań kooperacyjnych przez publiczne uczelnie wyższe z przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim, a w dalszej części dokonana zostanie ocena skuteczności podejmowanych działań na przykładzie Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.
Praca będzie obejmować diagnozę aktualnej współpracy wybranych wydziałów publicznych uczelni wyższych z przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim, wyznaczając również potencjał i kierunki dalszej współpracy pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami.
Badania prowadzone w ramach dysertacji doktorskiej pt..”Model oceny relacji pomiędzy wybranymi wydziałami publicznych uczelni wyższych a przedsiębiorstwami w województwie zachodniopomorskim” będą dotyczyły budowania i wzmacniania relacji jednostek naukowych z biznesowymi.  Zacieśnianie więzi kooperacyjnych poprzez wspólne prowadzenie działalności badawczej służy rozwojowi zarówno uczelni jak i przedsiębiorstw, na zlecenie których taka działalność jest prowadzona. Kreowanie postaw przedsiębiorczych i tworzenie innowacji prowadzi do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.
Przeprowadzane w ramach dysertacji badania posłużą do stworzenia modelu oceny skuteczności podejmowanych działań kooperacyjnych, co pozwoli na pomiar skuteczności działań publicznych uczelni wyższych związanych ze wzmacnianiem relacji z przedsiębiorstwami. Wiedza ta powinna służyć kreowaniu atmosfery sprzyjającej wspólnym przedsięwzięciom (pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami), rozwojowi społeczeństwa, wzmacnianiu postawy przedsiębiorczej uczelni, a także w wyniku nawiązywania skutecznych relacji badawczo – rozwojowych wzrostowi konkurencyjności regionu.  

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Magdalena Ławicka planuje dalszy rozwój zawodowy ukierunkowany na wzmacnianie współpracy pomiędzy sferą naukową a biznesową, biorąc pod uwagę zalecenia Komisji Europejskiej, która wyraźnie sygnalizuje, że rozwój polskiej gospodarki wymaga skutecznej współpracy między przedstawicielami sfery nauki i biznesu. Działalność naukową planuje rozwijać wokół zagadnień powiązanych ze skutecznym zarządzaniem organizacjami, a więc między innymi wyznaczaniem strategii konkurowania na rynku oraz kreowaniem właściwych postaw wśród pracowników. Wraz z Katedrą Organizacji i Zarządzania prowadzi badania statutowe w obszarze rynku pracy oraz rynku edukacji. Ponadto, bierze aktywny udział w pracach prowadzonych przez zespoły projektowe na polu międzynarodowym, co związane jest z częstymi wyjazdami do placówek zagranicznych. Dalszą pracę naukowo – dydaktyczną planuje wzbogacać poprzez zdobywanie doświadczeń na polu praktyki gospodarczej.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  1. Stypendium Rektora dla najlepszych doktorantów, US Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, przyznane latach akademickich: 2012/2013 oraz 2013/2014,
  2. Stypendium Doktoranckie, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług US, Szczecin przyznane w 2012 i 2013 roku (zwiększenie stypendium doktoranckiego z tytułu dotacji projakościowej).