Wpływ działań wojennych na Ukrainie na sytuację gospodarczą w opinii zachodniopomorskich pracodawców

Dodano przez: Andrzej Świeboda

W wyniku wojny Rosji z Ukrainą nastąpi wyraźny deficyt kadrowy z powodu masowego odpływu ukraińskich pracowników z lokalnego rynku pracy. Zdaniem 34% zachodniopomorskich pracodawców, prowadzone działania wojenne na Ukrainie negatywnie wpłyną na prowadzoną  działalność.

 Najwięcej obaw mają firmy z branży budowlanej 52%. Niepokój zauważalny jest również w branżach produkcyjnej/transportowej, gdzie blisko 51% firm wskazuje na duże obawy w tym zakresie. Jednocześnie ok. 30% pracodawców nie podziela tej opinii, a 36% badanych nie ma zadania.

Zdaniem 29% zachodniopomorskich pracodawców, prowadzone aktualne działania wojenne na obszarze Ukrainy mogą przyczynić się do utraty pracowników, z uwagi iż znaczna ich część to obywatele Ukrainy. Najwięcej obaw mają firmy z branży budowlanej 37%. Niepokój zauważalny jest również w branży produkcyjnej oraz transportowej, gdzie blisko 30% firm wskazuje na obawy dla prowadzonej działalności. Z danym poglądem nie zgadza się 26% zachodniopomorskich pracodawców, a 45% badanych nie ma zadania.

Pliki do pobrania

Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.