Europejski Barometr Rynku Pracy spada po raz szósty z rzędu

Dodano przez: Andrzej Świeboda

Europejski Barometr Rynku Pracy w październiku br. obniżył się po raz szósty z rzędu. Wiodący wskaźnik rynku pracy Europejskiej Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia i Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) spadł o 0,3 punktu w porównaniu do września i znajduje się poniżej neutralnej granicy 100 punktów na poziomie 99,7 punktu.

„Europejskie rynki pracy się nie załamią, ale perspektywy były słabsze tylko w szczytowym momencie kryzysu związanego z COVID-19”

– mówi Enzo Weber, szef działu prognoz IAB.

Podczas gdy większość krajów odnotowuje spadek koniunktury, niektóre kraje Europy Wschodniej wykazują nieznaczną poprawę Barometru w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Przy stracie 0,1 punktu wskaźnik prognozy bezrobocia (Component A) kształtuje się obecnie na poziomie 98,2 punktu, co wskazuje na wzrost bezrobocia w krajach europejskich. Natomiast wskaźnik prognozy zatrudnienia (Component B) spadł o 0,6 punktu do 101,2 punktu, ale tym samym nadal pozostaje w strefie dodatniej.


„Imigracja ukraińskich uchodźców do wielu krajów europejskich zwiększa potencjał siły roboczej z dnia na dzień, a tym samym chwilowo bezrobocie, ale także zatrudnienie – choć z większym opóźnieniem”

– mówi Weber.
 
 

Pliki do pobrania

Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.