Barometr Europejskiego Rynku Pracy Sierpień 2021: Kolejny spadek wiodącego wskaźnika w Europie

Dodano przez: Andrzej Świeboda

W sierpniu Europejski Barometr Rynku Pracy po raz kolejny odnotował spadek, tym razem o 0,3 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem do 104,3 punktu.

Jednak pomimo spadku, wskaźnik wiodący na rynku pracy Europejskiej Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia i Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) pozostaje na wysokim poziomie.

„Europejskie rynki pracy wciąż znajdują się na drodze do ożywienia. Jednak ryzyko rosnącej liczby infekcji jesienią ponownie nieco pogorszyło perspektywy”

– informuje Enzo Weber, szef prognoz IAB.

Perspektywy w kilku uczestniczących krajach uległy pogorszeniu: wskaźnik wiodący na rynku pracy znacznie spadł na Cyprze, w Bułgarii, Szwajcarii, Czechach, Polsce i Belgii-Flandrii.

W oczekiwaniach co do wzrostu bezrobocia, widać słabnący optymizm. Wskaźnik wzrostu wskaźnika bezrobocia Europejskiego Barometru Rynku Pracy spadł o 0,7 punktu – zaczynając od szczególnie wysokiego poziomu – i wynosi 104,7 punktu w sierpniu.

Z drugiej strony, perspektywy zatrudnienia pozostają stabilne. Subwskaźnik przyszłego wzrostu zatrudnienia wzrósł nieznacznie o 0,1 punktu do 104,0 punktów.

Szeregi czasowe Europejskiego Barometru Rynku Pracy, w tym jego elementy składowe dla wszystkich 17 uczestniczących służb zatrudnienia, są dostępne na stronie www.iab.de/Presse/elmb-components.

Pliki do pobrania

Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.