XX Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 2023

Dodano przez: Alicja Giszczak

W dniach 5-9 września w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbył się Jubileuszowy XX Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja 2023.

 

Festiwal „Integracja Ty i Ja” łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście wydarzenia, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Impreza jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny; ma na celu promowanie świadomości, empatii i integracji osób z niepełnosprawnościami. „Integracja…” tworzy przestrzeń, w której wszyscy mogą czerpać radość z kultury i sztuki, bez względu na swoje indywidualne różnice.

 

W tym roku zaprezentowanych zostało 37 filmów. Profesjonalne jury w składzie: Grażyna Błęcka – Kolska, Eugeniusz Gordziejuk, Cezary Orzechowski i Wojciech Solarz przyznało nagrody w kategoriach filmów amatorskich, dokumentalnych i fabularnych.

 

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Marek Purczyński, Angelika Chrapkiewicz-Gądek czy Laura Florentyna Dziąba ze swoim recitalem.

 

Patronat honorowy na wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Równolegle z festiwalem w ponad 40 miejscach w całym kraju odbywały się MAŁE FESTIWALE TY i JA prezentujące filmy festiwalowe.

 

Osobom odwiedzjącym i uczestnikom informacji udzielali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, w tym specjaliści z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz koszalińskiej Filii Biura Informacji i Promocji EFS, informując o możliwości uzyskania wsparcia w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego.