20-lecie Pomorza Zachodniego w Unii Europejskiej oraz obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich – już za nami

Dodano przez: Rafał Rosiński

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe święto Funduszy Europejskich w Polsce, podczas którego pokazano, jak wiele udało się zrobić dzięki dotacjom unijnym. Już 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów.

Za nami dni pełne atrakcji, emocji i niezapomnianych wrażeń. Od 10 do 11 maja, uczestnicy DOFE mogli brać udział w różnorodnych atrakcjach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród nich znalazły się między innymi: zwiedzanie pałaców i zamków, wizyty w pracowniach konserwatorskich, wejście na pokład statku, udział w grach miejskich, pokazy kuchni regionalnej, rodzinne warsztaty i pikniki.

20 lat w Unii Europejskiej  mieszkańcy Pomorza Zachodniego świętowali podczas cyklu ciekawych imprez. Jedną z nich był festyn rodzinny, który odbył się na terenie nowoczesnej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie . Wśród wydarzeń, które zaplanowano na dziedzińcu,  znalazły się m.in.: animacje dla dzieci, prezentacje służb mundurowych, występy artystyczne, wirtualna strefa Pomorza Zachodniego, gdzie za pomocą specjalnych gogli VR można było m.in. przenieść się na zachodniopomorskie rzeki oraz jeziora i popływać Supem lub kajakiem.

O korzyściach, jakie dało Polsce i Pomorzu Zachodniemu wstąpienie do unijnej wspólnoty, można się było dowiedzieć na stoisku poświęconemu unijnym funduszom, przygotowanym przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na stoisku organizowano quizy z wiedzy o Unii Europejskiej  dla dzieci i dorosłych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ponadto informowano uczestników o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w tym: na założenie własnej działalności czy rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a dodatkowo doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej udzielali porad i informacji na temat możliwości uzyskania pomocy w rozwoju własnej kariery.

Poza tym w trakcie wydarzenia  zorganizowano liczne konkursy cieszące się powodzeniem szczególnie wśród najmłodszych. Na dziedzińcu siedziby UMWZ odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu UE, po którym nastąpił poczęstunek tortem okolicznościowym z tej okazji.

Bardzo ciekawym było również wydarzenie Let’s Bike z Funduszami Europejskimi, gdzie przy szczecińskiej ,,Arkonce”, na uczestników czekało "miasteczko funduszy europejskich", na którym obecni byli beneficjenci tych funduszy m.in.: Morskie Centrum Nauki, Stargardzkie Centrum Nauki Filary,  Policja, oraz  stoiska informacyjne funduszy europejskich. Osobom odwiedzającym stoiska porad i informacji udzielali specjaliści informując o możliwości uzyskania wsparcia w funduszy europejskich. W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy brali również udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.

Dzięki DOFE udowadniamy, że środki unijne dofinansowują nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, lecz także projekty i inicjatywy zmieniające nasze najbliższe otoczenie.

Zachęcamy do odwiedzania strony www.20lat.eu , gdzie wciąż pojawiają się nowe atrakcje związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska.