EFS wspiera zdrowie

Edukować, informować i … wcześnie wykrywać!

W trakcie urlopu większość z nas zapomina o pracy i o czekających na nas obowiązkach. Większość z nas na urlop wybiera letnie miesiące, gdzie korzystając z wolnych chwil zażywamy kąpieli i to nie tylko tych morskich.  Słońce sprawia, że beztrosko podchodzimy do życia i nie zważamy na niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe.

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie notuje się wzrost zachorowalności na nowotwory skóry. W   porównaniu z krajami Europy Zachodniej wskaźnik wyleczeń w naszym kraju jest jednak dużo niższy, co nie wynika z braku optymalnych metod leczenia, lecz z wykrywalności nowotworów w wyższym zaawansowaniu wyjściowym.

Bezpośredni i szybki kontakt z pacjentem na wczesnym etapie leczenia, daje dobre rokowania i szanse na wyleczenie, dodatkowo profilaktyka jest dużo tańsza niż leczenie – komentuje Pani Dorota Konkolewska Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z.o.o, który w ramach Działania 6.8 RPO WZ, dotyczącego wdrażania kompleksowych programów zdrowotnych, realizować będzie założenia Regionalnego Programu Zdrowotnego Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry na lata 2019-2021. Gdy tylko ukazał się RPZ w tym zakresie, zapoznaliśmy się z jego założeniami i byliśmy żywo zainteresowani uczestnictwem w tym konkursie. Świnoujście jest miejscowością uzdrowiskową i ludzie nas odwiedzający często są narażeni na nadmierną ekspozycję słoneczną. W samym Świnoujściu notujemy duży wskaźnik zachorowalności na nowotwory skóry i będąc świadomym jak ważna jest edukacja, która ciągle jest niewystarczająca, postanowiliśmy w nim wystartować. Regionalny Program Zdrowotny całościowo opisuje działania, których realizacja pozwoli na zwiększenie o 5 % ilość wykrywanych przypadków nowotworów skóry we wczesnym stadium – dodaje. Mamy doświadczenie w prowadzeniu kampanii informacyjny dotyczących zdrowia, może nie na tak dużą skalę, ale na pewno wykorzystamy nasze doświadczenie mówi Pani Prezes – realizacja całego programu, to duże przedsięwzięcie, jednak liczymy na ścisłą współpracę z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do których również kierować będziemy akcję edukacyjną. Jesteśmy przekonani, że lokalni włodarze również zaangażują się w kampanię.

Na realizację Regionalnego Programu Zdrowotnego Województwa Zachodniopomorskiego pn.: „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów skóry” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020, zaplanowano kwotę 1 235 294 zł.

W ramach tych środków zapewnione zostaną działania informacyjno-promocyjne, edukacyjne, szkolenia personelu medycznego oraz realizacja podstawowych badań dermatologicznych i pogłębionych badań dermatoskopowych i po zakup sprzętu – dermatoskopów.

W okresie trzech lat realizacji programu działania informacyjno – edukacyjne dotrą do 1,126 mln osób, z czego 4000 osób objęte zostanie podstawowymi badaniami dermatologicznymi, a pogłębione badanie dermatoskopem przejdzie 1500 osób.

Pani Prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu zapowiada, że już w czerwcu rozpoczną się pierwsze działania związane z realizacją projektu. Jest to odpowiedni czas, aby jeszcze przed wakacjami edukować, informować i … później wcześnie wykrywać!

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu

Zdrowie masz tylko jedno, czyli profilaktyka raka

Pamiętacie słowa znanej piosenki: „Wiosna, ach to Ty!”? Wiosna w tym roku szczególnie nas rozpieszcza – słońce grzeje już od dawna, wszystko pachnie, kwitnie, rwie się do działania. Już za moment oficjalnie rozpocznie się lato. A ten zastrzyk energii, który dzięki słońcu otrzymaliśmy przekłada się często na nowe działania, pomysły, a nawet marzenia. Zdecydowanie nie warto marnować tego pięknego czasu! Upewnijmy się, że jesteśmy w dobrej kondycji, by móc z nową energią ruszyć do działania!

Kiedy słyszysz „profilaktyka nowotworowa”, myślisz pewnie – „znowu namawiają mnie do szukania raka”. I co robisz? Uciekasz od tematu. Próbujesz o tym nie myśleć. A jednak temat wciąż powraca. Koleżanka z pracy, sąsiadka, znajoma, ktoś bliski zmaga się z chorobą. A Ty powtarzasz sobie i wciąż myślisz – „to mnie nie dotyczy”. Pogoń za marzeniami, praca, opieka nad dziećmi, codzienne małe i duże problemy spychają profilaktykę na boczny tor.

To mnie nie dotyczy – słowo zaklęcie, magiczne sformułowanie, które stosujemy, aby uchronić się przed lękiem, przed zachorowaniem. To zaklęcie przynosi fenomenalne rezultaty, do momentu kiedy z naszym zdrowiem nie dzieje się nic niepokojącego… Ale myślenie o tym, nie ma Cię przestraszyć. Przeciwnie! Ma budować Twoją świadomość przez regularne badania, a przede wszystkim ma dać Ci bezcenną możliwość reagowania w odpowiednim czasie!

Jak Unia dba o nasze zdrowie?

Mimo ciągłych apeli onkologów i wielu kampanii promocyjnych, swój stan zdrowia nadal kontrolujemy niechętnie, a ogłoszenia czy zaproszenia informujące o darmowej diagnostyce traktujemy raczej w kategoriach kolejnych, zbędnych ulotek. Dlatego w walkę z rakiem włączają się także Fundusze Europejskie. Środki na profilaktykę zostały przewidziane również w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym.  Przez cały listopad ubiegłego roku Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie prowadził nabór wniosków na projekty poświęcone profilaktyce nowotworowej. 18 maja br. podpisanych zostało 8 umów dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego na łączną kwotę ponad 18,5 mln zł. Dzięki nim ponad 47 tys. osób objętych zostanie profilaktyką, która pomoże uchronić ich przed chorobami nowotworowymi. Będą nowe mammobusy, kolonoskopy, sprzęt i aparatura medyczna. Będą badania i kampanie informacyjno-edukacyjne.

Staramy się pomagać kompleksowo, dlatego też w ramach projektów zaplanowano organizację transportu osobom, które chciałyby skorzystać z badań profilaktycznych. Umożliwimy zapewnienie opieki osobom niesamodzielnym, które na co dzień pozostają pod opieką osoby poddanej badaniom – mówił podczas konferencji prasowej, na której podpisane zostały wszystkie umowy, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Pięć projektów obejmuje profilaktykę raka jelita grubego, dwa projekty nakierowane są zarówno na programy dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy, jak i raka jelita grubego. Ósmy projekt dotyczy w całości profilaktyki raka piersi.

Wiemy, że profilaktyka ma olbrzymie znaczenie, kładziemy więc mocny akcent na kwestie raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Tak wskazały prowadzone badania. Chcemy skutecznie reagować na terenie całego województwa, by wiele osób mogło być leczonych na wczesnym stadium choroby, mieć pełnię szansy. Nie chcemy reagować za późno. – dodał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zdrowie na wyciągnięcie ręki!

Nie pozwólmy by słowo „rak” wypowiadane było ściszonym, pełnym trwogi głosem. To choroba, która nie musi oznaczać wyroku. Odczarujmy raka, bo tylko wtedy łatwiej będzie z nim walczyć. A także ze strachem przed nim. Pamiętaj, jesteś pierwszym wojownikiem w walce z tą chorobą, masz w ręku największy oręż. Badaj się! Zdrowie masz tylko jedno!

Skorzystaj z bezpłatnej oferty, jaką dają projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Poniżej znajdziesz wykaż instytucji, które realizują wsparcie w ramach profilaktyki nowotworowej. Skontaktuj się w nimi i zadbaj o swoje zdrowie!

 

Rozwój profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka piersi, szyjki macicy i raka jelita grubego