Posiedzenie WRZ z dnia 22 marca 2013r.

W dniu  22 marca 2013 r. odbyło się ostatnie  posiedzenie kadencji  2009-2013 Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie otworzył Pan Roman Szewczyk- Przewodniczący  WRZ, który powitał Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Wojciecha Drożdża, a także przybyłych członków Rady. Po części oficjalnej odczytał zebranym uczestnikom II wersję programu obrad, który został jednogłośnie przyjęty.

Przewodniczący WRZ zaproponował, by w pierwszej kolejności głos zabrał Pan Wicemarszałek W. Drożdż podsumowując dotychczasową działalność  Rady w latach 2009 - 2013, a w dalszej kolejności poruszono tematy dot. opiniowania nowych kierunków kształcenia - podjęcie uchwał przez WRZ w Szczecinie. Zaproponowane zmiany zostały jednogłośnie przegłosowane i spotkały się
z przychylnym przyjęciem.

Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Wojciech Drożdż podziękował wszystkim członkom Rady wręczając zebranym pamiątkowe podziękowania za owocną współpracę i społeczne zaangażowanie w realizacji przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi lokalnego rynku pracy.

Kolejnymi punktami posiedzenia były prezentacje nowych kierunków kształcenia. Głos zabrali przedstawiciele instytucji, którzy zaprezentowali w kilkuminutowym skrócie, jakie kierunki kształcenia chcą utworzyć w swych instytucjach.

Pani Dorota Daglis - Pętlak, która zgłosiła się do WRZ o wydanie opinii w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia jakim jest kucharz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym
w Sławoborzu. Przywołała badania Euromonitora z których wynika, iż gastronomia w obszarze której pracuje kucharz jest branżą usługową, stale rozwijająca się a rynek lokali gastronomicznych w Polsce nie jest rynkiem nasyconym. Ilość lokali gastronomicznych jest kilkakrotnie niższy  niż w innych krajach Europy. Kształcenie uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim w zawodzie kucharz ma znaczenie rehabilitacyjne a także integracyjne stanowiące źródło satysfakcji i motywacji do dalszego rozwoju. SOSW dąży do tego, by absolwenci mieli szanse zdobycia zawodu, aby nie byli tylko biernymi konsumentami i wykluczonymi ze społeczeństwa z racji swej niepełnosprawności.

Po  prezentacji odbyło się głosowanie w sprawie nowego kierunku szkolenia. Członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali nowy kierunek kształcenia podejmując tym samym uchwałę Nr 1/2013 z dnia 22 marca 2013 r. Z kolei Pan Andrzej Pastuszek Dyrektor Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze dokonał prezentacji trzech kierunków kształcenia: technik ochrony osób i mienia, opiekun osób starszych, opiekun w domu pomocy społecznej. Ww. szkoła kształci młodzież w zawodach rolniczych oraz w kierunkach wojskowych, policyjnych cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem. Absolwenci ww. kierunków dostają się do szkół policyjnych opuszczając tym samym region. Aby zatrzymać młodzież Zespół Szkół postanowił uruchomić nowe kierunki na poziomie szkoły policealnej. W przypadku kierunku technik ochrony fizycznej osób i mienia ww. szkoła posiada podpisane porozumienie ze szkołą policji w Słupsku, posiada wykwalifikowanych nauczycieli i odpowiednią bazę dydaktyczną taką jak np. własną strzelnicę. Z uwagi na brak szkół w regionie kształcących młodzież w kierunkach społecznych istnieje duża potrzeba otwarcia kierunków takich jak opiekun osób starszych, opiekun w domu pomocy społecznej.

Po dyskusji członkowie WRZ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali wszystkie z w. przedstawionych kierunków podejmując tym samym uchwałę Nr 2/2013, uchwałę Nr 3/2013 i Uchwałę Nr 4/2013 z dnia 22 marca 2013 r. w przedmiotowych sprawach.

Natomiast Technikum Zawodowe nr 2 w Koszalinie zamierza otworzyć nowy kierunek kształcenia jakim jest technik technologii żywności. Przedstawicielami Zespołu Szkół nr 8 w której mieści się Technikum Zawodowe nr 2 byli Pani Tatiana Kurylczyk i Pan Zdzisław Piwoński. Otwierając nowy kierunek kształcenia niniejsza szkoła dokonała rzetelnego rozeznania rynku. Przedstawiciele ww. instytucji zasygnalizowali położenie Koszalina w kontekście uwarunkować społeczno-kulturowych. Bliskość wsi i wzrastających w nich gospodarstw agroturystycznych, gospodarstw ekologicznych, a także ogromna baza przetwórcza w powiecie koszalińskim (zakłady przetwórstwa zbożowego, prywatne zakłady garmażeryjne, produkcja lodów Jaś, zakłady przetwórstwa rybnego, przetwórstwo spożywcze  Dega produkujące sałatki)  powoduje, że otwarcie nowego kierunku kształcenia jakim jest technik technologii żywności jest jak najbardziej zasadne. Atutem niniejszej szkoły jest gotowa baza dydaktyczna nie wymagająca dodatkowych nakładów finansowych.

W wyniku głosowania członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali nowy kierunek kształcenia podejmując tym samym uchwałę Nr 5/2013 z dnia 22 marca 2013 r.

Kolejną instytucją był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 w Barlinku. Przedstawicielami ww. szkoły byli Pan Ryszard Syroka i Kazimierz Siarkiewicz, którzy zaprezentowali dwa kierunki tj: mechanik- monter maszyn i urządzeń oraz technik pojazdów samochodowych.

Wnioskodawca zwrócił uwagę na fakt, iż ZSP posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu uczniów w zawodach branży mechanicznej i motoryzacyjnej. Obecnie w placówce  kształci się młodzież w zawodach: ślusarz, technik mechanik oraz mechanik pojazdów samochodowych. Kadra pedagogiczna posiada niezbędne kwalifikacje i przygotowanie do prowadzenia zajęć zawodowych i ogólnokształcących w Technikum Pojazdów Samochodowych.  Szkoła posiada także odpowiednią bazę dydaktyczną, spełniającą wymogi określone w podstawie programowej dla zawodu mechanik-monter maszyn i urządzeń i technik pojazdów samochodowych. Oba kierunki zostały pozytywnie zaopiniowane przez Członków WRZ, którzy podjęli dwie uchwały Nr 6/2013 i Nr 7/2013 r.

Prezentacji kolejnego kierunku kształcenia dokonał Pan Stefan Sitkowski Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Kierunek jaki zamierza otworzyć ww. szkoła w  Technikum Nr 1 w Nowogardzie to technik logistyk. Otwarcie tego kierunku kształcenia wynika z faktu, iż województwo zachodniopomorskie stanie się w niedługim czasie kluczowe dla rozwoju logistyki - zaakcentował Wnioskodawca. Region Pomorza Zachodniego, ze względu na swoją specyfikę, położenie geograficzne jest dla branży logistycznej niezwykle atrakcyjny. Działają tu specjalne strefy ekonomiczne, bliskość do granicy z Niemcami i Skandynawią sprzyja wyjątkowo rozwojowi właśnie tej branży. Ponadto, szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i zaplecze dydaktyczne niezbędne do przygotowania do pracy w tym zawodzie.  WRZ podjęła Uchwałę Nr 8/2013 r. jednogłośnie  pozytywnie opiniując ten kierunek kształcenia.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie zwrócił się do WRZ o wydanie opinii w kwestii przyjęcia nowego kierunku kształcenia jakim jest technik turystyki wiejskiej. Prezentacji niniejszego kierunku kształcenia dokonał dyrektor szkoły Pan Zbigniew Sadowski. Od roku 2010 do 2012 r.  w województwie zachodniopomorskim niewielka ilość osób o zawodzie Technik turystyki wiejskiej pozostawała bez zatrudnienia, przy czym w powiecie koszalińskim, na terenie którego leży Bonin nie odnotowano takiego przypadku. W tym samym okresie powiatowe urzędy pracy dysponowały zaledwie kilkoma ofertami pracy w tym zawodzie na terenie całego województwa. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Boninie posiada bogatą bazę dydaktyczną do realizacji kształcenia w ww. zawodzie, a także gwarantuje realizację zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w zawodzie technik turystyki wiejskiej.

Uchwałą Nr 9/2013 z dnia 22 marca 2013 r. członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali przyjęcie w.w kierunku kształcenia.

Kolejnym przedstawicielem instytucji był Zespół Szkół Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie z siedzibą w Trzebiatowie, który zwrócił się o wydanie opinii w sprawie utworzenia dwóch kierunków kształcenia takich jak: technik handlowiec i technik mechanik.

W 2010 roku w powiecie gryfickim zarejestrowanych było 19 osób posiadających zawód technik handlowiec, a 43 osoby posiadające zawód technik mechanik natomiast w kolejnych latach liczba ta stopniowo obniżała się. Powiatowy Urząd Pracy w Gryficach dysponował w 2011 roku dwiema ofertami pracy w zawodzie technik handlowiec, a w zawodzie  technik mechanik  dysponował jedną ofertą pracy. Od dwóch lat nie rejestrują się w powiecie absolwenci omawianych kierunków co może wskazywać na zagospodarowywanie ofert poza rejestrem urzędów pracy. Wnioskodawca zwrócił uwagę na fakt, iż posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, jak również planowane jest zatrudnienie nauczyciela do nauki przedmiotów teoretycznych zawodowych. Szkoła posiada także odpowiednią bazę dydaktyczną, która dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego została zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Również w tym przypadku   członkowie WRZ, pozytywnie zaopiniowali  uchwały ww. kierunków kształcenia.

Natomiast Pani Alina Kruk z Zespołu Szkół Nr 1 w Koszalinie zaprezentowała kierunek jaki zamierza otworzyć szkoła tj; technik obsługi turystycznej. Znaczenie rozwoju turystyki jako sektora gospodarki wciąż wzrasta i turystyka staje się nieodłącznym elementem życia społecznego- zaakcentowała Pani Kruk. Wzrasta zapotrzebowanie na jakość i rzetelność świadczonych usług. Prognozowany jest wzrost udziału turystyki w zatrudnieniu, szczególnie świadczenie usług na rzecz uczestników ruchu turystycznego (rozwój bazy noclegowej i gastronomicznej). Walory środowiskowe Pomorza Środkowego, nadmorskie, przygraniczne położenie regionu to argument, który może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia wśród ludzi młodych. W powiecie koszalińskim nie ma kierunku technik obsługi turystycznej. Szkoła zapewnia odpowiednio przygotowaną kadrę i bazę dydaktyczną pozwalającą ma realizację ww. kierunku w roku szkolnym 2013/2014. WRZ w Szczecinie podjęła Uchwałę Nr 12/2013 r. w przedmiotowej sprawie pozytywnie opiniując niniejszy kierunek kształcenia.

Przedstawicielem instytucji, która kończyła  prezentację kierunków kształcenia była Pani Małgorzata Wojtysiak z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Goleniowie z dwoma  kierunkami kształcenia tj: technik masażysta oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom absolwentów gimnazjów, szkoła postanowiła rozszerzyć  swoją ofertę  edukacyjną, również dla uczniów niewidomych i niedowidzących. Utworzenie w ZSZ  w Goleniowie kierunku technik masażysta umożliwi uczniom niewidomym i niedowidzącym kontynuację nauki na czwartym etapie edukacyjnym w regionie. Zawód masażysty cieszy się  dużą popularnością wśród osób niewidomych i niedowidzących, wynikający ze specyficznych predyspozycji osób z dysfunkcją narządu wzroku. Zdobycie wykształcenia i nabycie nowych umiejętności zwiększa ich szansę na zatrudnienie i integrację w społeczeństwie. W powiecie goleniowskim mieści się Goleniowski Park Przemysłowy na terenie którego ulokowało się ok. 50 firm zajmujących się przetwórstwem rolnym i produkcją żywności. Zakłady te oferują miejsca pracy osobom posiadającym kwalifikacje z zakresu żywności. co pozwoli na zatrudnienie absolwentom Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Goleniowie. Szkoła posiada bazę i kadrę pedagogiczną do prowadzenia zajęć z przedmiotów teoretycznych i praktycznych w zakresie żywienia i usług gastronomicznych.

Członkowie WRZ w Szczecinie podjęli Uchwałę Nr 13/2013 i Nr 14/2013 pozytywnie opiniując ww. kierunki kształcenia.

Po zakończonych wystąpieniach przedstawicieli instytucji, które zgłosiły się do WRZ o wydanie opinii, Rada podjęła się przegłosowania jeszcze dwóch kierunków kształcenia.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Myśliborzu zwrócił się z wnioskiem o utworzenie nowego kierunku jakim jest technik hotelarstwa. Według opinii Rady to zawód zrównoważony.

Zespół Szkół Policealnych w Kołobrzegu zaproponował by w swym powiecie utworzyć kierunek: asystentka stomatologiczna. Członkowie Rady podkreślili zgodnie, że asystentka stomatologiczna to zawód deficytowy. Wojewódzka Rada Zatrudnienia podjęła jednogłośnie dwie uchwały Nr 15/2013
i Nr 16/2013   pozytywnie opiniujące ww. kierunki.

Sytuacja za zachodniopomorskim rynku pracy to prezentacja poruszana na każdym posiedzeniu Rady- przedstawiona została syntetycznie  przez Pana Andrzeja Przewodę - Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Stopa bezrobocia w kraju na koniec stycznia 2013 r. to 14,2 %, podczas gdy w  województwie zachodniopomorskim wynosi 19,3%. (przy wzroście o 0,3 punktu procentowego niż w grudniu 2012 r.). W porównaniu do pozostałych województw w kraju to tendencja raczej stała, bez drastycznych zmian- podkreślił Pan Przewoda. Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należą: powiat łobeski
i białogardzki, koszaliński i pyrzycki,  a o najniższej stopie: miasto Szczecin. Im niższe kwalifikacje zawodowe tym trudniej znaleźć bezrobotnemu pracę. Dyrektor Przewoda nawiązał w swej wypowiedzi do większej kwoty środków F.P. jaka została przekazana powiatom na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Niby większa kwota środków dla powiatowych urzędów pracy, ale wyraźnie  jest obwarowana obostrzeniami. Szczegółowe dane dotyczące sytuacji na zachodniopomorskim rynku pracy zostały zobrazowane prezentacją.

Kolejnym punktem posiedzenia była prezentacja dot. nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020 w województwie zachodniopomorskim. Omówienia założeń Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014- 2020 w kontekście EFS dokonał Dyrektor WUP w Szczecinie Pan Andrzej Przewoda.

Pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 będą wydawane w inny sposób niż dotychczas. Będzie więcej poręczeń niż dotacji, a podziałem większości środków mają się zająć samorządy. Tak też będzie w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego finansowane są np. środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnych czy usługi opiekuńcze.

Przede wszystkim system podziału środków z Funduszu ma być zdecentralizowany. Decyzje o ich wydatkowaniu od 2014 roku zapadać będą w większości na szczeblu regionalnym.
Ok. 70-75 proc. przeznaczonego na ten cel budżetu przekazywane będzie w ręce marszałków województw, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na to, co dzieje się na rynku pracy czy
w obszarze edukacji. Wstępna koncepcja dla regionu to kwota 1 mld 200 mln euro.

Dyrektor Przewoda omówił zarys RPO z podziałem alokacji i zakresem wsparcia w poszczególnych osiach priorytetowych (V OP Rynek pracy i włączenie Społeczne  oraz VI OP Edukacja dla regionu) , który będzie stanowił punkt wyjścia dla programowania nowej perspektywy finansowej 2014-2020.

Posiedzenie zakończyło wystąpienie Przewodniczącego WRZ Pana Romana Szewczyka, który podziękował wszystkim Członkom oraz Dyrekcji WUP w Szczecinie za czynne uczestnictwo
i zaangażowanie w czteroletniej kadencji Rady. Kadencja Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia na lata 2009-2013 została zakończona. Tym samym, mówca zaprosił do składania zgłoszeń na kolejną kadencję w latach 2013- 2017.