Rozliczaj projekt

W celu poprawnego rozliczenia projektu niezbędny i pomocny dla Państwa będzie dokument Zasady kwalifikowalności wydatków. Zasady te określone są w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.


Z niniejszym dokumentem powinni Państwo zapoznać się już na etapie pisania wniosku. Tylko wydatki z zawarte w tym katalogu będą podlegały dofinansowaniu.


O kwalifikowalności wydatku decyduje nie tylko zgodność z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Na etapie wstępnym – oceny wniosku – weryfikowane jest również:
 

  • czy wydatek jest zgodny z programem operacyjnym

  • czy wydatek jest niezbędny do realizacji projektu

  • czy wydatek jest efektywny
     

W trakcie realizacji projektu dodatkowemu sprawdzeniu będą podlegać informacje na temat:
 

  • czy wydatek został rzeczywiście poniesiony

  • czy wydatek był przewidziany we wniosku stanowiącym załącznik do umowy o dofinansowanie

  • czy wydatek był poniesiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wspólnotowego oraz prawa krajowego

  • zasadność poniesienia danego wydatku dla realizacji projektu

  • efektywność poniesionego wydatku

  • sposób udokumentowania wydatków

Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków dostępne są w załączniku.

„ Ministerstwo Rozwoju udostępniło aplikację  ADU_EFS_2.0 do analizy monitorowania uczestników/instytucji objętych wsparciem EFS. Aplikacja służy do otrzymywania zagregowanych danych wskaźnikowych w odniesieniu do poszczególnych projektów w oparciu o wyeksportowane z SL2014 pliki formularzy monitorowania uczestników. Załącznikiem do aplikacji jest plik do weryfikacji sumy kontrolnej wniosku - weryfikuj_1.0. Narzędzie umożliwia agregowanie informacji w odniesieniu do wskaźników, dla których możliwe było ich pozyskanie z danych uczestników.

Korzystając z aplikacji należy mieć na uwadze, że zlicza ona wszystkie przypadki udzielenia formy wsparcia w projekcie. W przypadku form wsparcia w postaci: szkoleń, usług rozwojowych, programów typu outplacement, programów zdrowotnych, wyposażenia w sprzęt TIK oraz doposażenia/ wyposażenia innego niż TIK, beneficjent powinien zweryfikować uzyskany w podsumowaniu aplikacji wynik, jeśli w projekcie któryś z uczestników otrzymał wskazane formy wsparcia kilkukrotnie. Wówczas taka osoba powinna zostać wykazana we wskaźnikach odnoszących się do tych form wsparcia raz, niezależnie od liczby powtarzających się form wsparcia otrzymanych w projekcie.”